Haberler

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine Süha Uygur atandı.

Erhan Yazıcıoğlu’nun sahnede istifasını açıklamasının ardından boşalan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine Süha Uygur atandı.
Usta oyuncu Nejat Uygur’un oğlu olan Süha Uygur, 1980-1992 yılları arasında Necla – Nejat Uygur Tiyatrosu Tiyatro Müdürlüğü görevini yaptı. 1993 senesinde kardeşleri Süheyl ve Behzat Uygur ile beraber “Genç Uygurlar Tiyatrosu” nu kurdu. Bu süre içerisinde “Boynuz Kulağı Geçer”, “Tele Köle”, “Üç Salakşörler” oyunları sahnelendi.
1 Ocak 1958 tarihinde Adana’da doğan Süha Uygur, Nejat Uygur’un birçok oyununda oyunculuk, yönetmen yardımcılığı ve yönetmenlik yaptı. Süha Uygur, 2001 yılında Uygur Sanat oluşumunu kurdu. Babası Nejat Uygur’un hastalandığı 2006 yılına kadar bu oluşumdaki çalışmalarına devam etti. “Türkiye’nin Delisi”, “Şeyini Şey Ettiğimin Şeyi”, “Kodum mu Oturturum”, oyunlarında yapımcı ve yönetmen olarak görev aldı. 2009 yılında babası Nejat Uygur’un isteği ile Uygur Çocuk Tiyatrosu’nu kurdu. “Bu Dünya Hepimizin”, Küçük Kız ve Yıldızlar”, “Güneşe Yolculuk”,” İyilik Ağacı”, “Kırmızı Pabuçlar”,” Mıknatıs Çocuk”, “Çocuk Ülkesi” ve “Pamuk Prenses Mikroplar Ülkesinde” oyunların genel sanat yönetmenliğini yaptı.
Süha Uygur, hâlâ sahnelenmekte olan “Kapıdaki Düşman” isimli oyunun genel sanat yönetmenliğini yürütüyor. (DHA)
Kaynak: Evrensel.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu