HaberlerYurttan Haberler

Savcılık Seray Şahiner'in Otel Odasının Basılmadığına Odayı Basan Polislerin İfadesiyle Karar Verdi

Yazar ve gazeteci Seray Şahiner, kaldığı otelde sabaha karşı odasına giren polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Şahiner odayı basan polislerden ve onlara izin veren otel görevlilerinden şikayetçi oldu. Ancak savcılık kovuşturmaya yer yok dedi.

Bianet’ten Haluk Kalafat’ın haberine göre Bursa’da otel odası üç erkek polis tarafından basılarak gözaltına alınan gazeteci, yazar Seray Şahiner’in şikayeti “kovuşturmaya yer olmadığı” gerekçesiyle dava açılmadı. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı kararı 20 Nisan 2018 günü verdi; yani yaklaşım 1,5 yıl sonra.
Seray Şahiner, 11 Aralık günü otelde odasında uyurken 4.45 sularında odası basılarak gözaltına alınmış ve ifadesinin alınmasının ardından saat 11.00 sularında serbest bırakılmıştı. Şahiner, avukatı Meriç Eyüboğlu aracılığıyla odasına izinsiz giren iki polis memuru ve polislerin odasına girmesine engel olmayan otel görevlileri hakkında şikayetçi oldu.
Eyüboğlu dilekçesinde o gece yaşananları özetledikten sonra “otel personeli ve polislerin tespit edilerek, haklarında soruşturma yapılmasını ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 105 (Cinsel taciz), 116 (Konut dokunulmazlığının ihlali), 119 (İş ve çalışma hürriyetinin ihlali), 134 (Özel hayatın gizliliğini ihlali), 137 (Yetkinin kötüye kullanımı) ve 257. (Görevi kötüye kullanma) maddeleri uyarınca cezalandırılmaları istemiyle iddianame düzenlenmesin”’ talep etti.

Savcılık odaya girildiğini teyit edememiş

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı kovuşturmaya gerek görmediğini gerekçelendirirken polis memurlarının Seray Şahiner’in odasına girdiğinin teyit edilemediğini öne sürdü.
Avukat Meriç Eyüboğlu “Bu kanaate ise şikayetçi olduğumuz otel görevlileri ve polis memurlarının ifadelerini tanık ifadesi olarak kabul edip ulaşmışlar” diye açıklıyor durumu.

Şüpheliler dinlendi, tanıklar dinlenmedi

Dahası da var, savcılık gösterdikleri tanıkları yani Dr. Ayşegül Tözeren’i ve dönemin CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ı dinleme gereği de görmemiş.
Eyüboğlu kovuşturmaya yer yok kararına 21 Mayıs 2018 günü itiraz etti. Savcılık verdiği ilk kararı aynen tekrar ederek ve Eyüpoğlu’nun itirazlarının hiçbirine yanıt vermeden itirazı 20 Haziran günü reddetti.
Şeray Şahiner şimdi Anayasa Mahkemesi’ne gidecek.
 
Kaynak: Bianet – Haluk Kalafat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu