DünyadanHaberlerİginizi çekebilirİlginizi ÇekebilirNeler Oluyor Hayatta

Savaşlar, felaketler ve yağmacılara rağmen hala ayakta kalan 11 Antik Roma yapısı

Roma’nın her yıl yüz binlerce turistin ziyaret ettiği, Avrupa’nın en güzel ve tarihi açıdan en zengin şehirlerinden biri olduğu gerçeği inkar edilemez bir gerçek.

Yıllarca süren savaşlara, felaketlere ve yağmacılara rağmen bugüne kadar ayakta kalan eşsiz antik Roma mimarisine hayran kalmamak elde değil.

Roma mimarisinin en önemli eserlerinden bazıları hala ayakta duruyor. Peki ilk inşa edildiği zaman bu mimari eserler nasıl gözüküyordu hiç merak ettiniz mi?

Artık teknoloji sayesinde o günlere gitmek mümkün. İşte karşınızda Antik Roma döneminde inşa edilen yapıların geçmişteki ve günümüzdeki halleri.

# 1 Colosseum

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır. Komutan olan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlanmış ve MS 80 yılında Titus döneminde tamamlanmıştır.

Günümüzde depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Kolezyum, Roma İmparatorluğu’nun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülür. Bugün modern Roma’nın en çok turist çeken yerlerinden biridir. Ayrıca Roma Katolik Kilisesi ile yakın bağlantıya sahiptir. Paskalya öncesi Cuma günü Papa amfitiyatroda fener alayı düzenler.

Kolezyum’un resmi, İtalya’da basılan 5 sent/euro bozuk parasının arkasında yer almaktadır.


# 2 Roma Forumu

Roma Forumu, antik Roma’nın merkez bölgesidir. Ticaret, iş, fahişelik, ibadet ve adaletin yönetimi burada gerçekleşirdi. Aslında bataklık olan bir zemin alan, Tarquins tarafından Cloaca Maxima ile kurutulmuştur.

Törensel bir yol olan Via Sacra, üzerinden geçerek Colosseum’a bağlanır. İmparatorluğun son günlerinde, günlük işler için kullanılmayıp tamamen dini bir yer olarak kullanılmıştır.


# 3 Stadium Of Domitian

Antik Roma’nın taştan inşa edilen ilk ve tek stadyumunu olan UNESCO listesindeki Domitian Stadyumu, Piazza Navona’nın 5 metre altında yer alır. Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan bu stadyum, günümüzde halka açık bir turistik nokta olarak varlığını sürdürüyor.


# 4 Maximus Sirki

Roma sirki, Roma İmparatorluğu’nda gösteri alanı olarak kullanılan açık bir alandır. Antik Yunan hipodromlarını andıran Roma sirkleri dönemin temel eğlence merkezleri olan tiyatro ve amfitiyatrolarla birlikte anılmıştır. 

Savaş arabası ve at yarışlarının yapıldığı Roma sirklerinde imparatorluğun önemli günlerinde özel törenler de düzenlenmiştir. Sirk, deniz savaşlarının anısına yapılan gösterilerde suyla doldurulmuştur.

# 5 Satürn Tapınağı

Roma Forumu’nda Satürn’e adanmış tapınak. Capitol Tepesi’nin eteklerinde, forumun batı ucunda yer alır. Roma hazinesi burada saklandığı bilinmektedir.

Roma’nın en eski gelir kaynağı olan tarımla bağlantısı nedeniyle devlet hazinesine de ev sahipliği yapmıştır. Tapınaktaki Ahenkli Tanrılar Kamarası’nın altındaki odalarda hazinenin saklandığı düşünülür.


# 6 Venüs Tapınağı

Venüs Tapınağı Roma’da Sezar Forumu’nda Roma tanrıçası Venüs adına yaptırılmış bir tapınaktır. Tapınak MÖ 46 yılında Jül Sezar tarafından Venüs’e adanmıştır.

Bu alan MS 80 yılında çıkan yangında zarargörmüştü. Daha sonra tapınak Domitianus tarafından yeniden inşa edilmiş ve MS 113’te Trajan tarafından restore edilmiştir. Bugüne kalan üç sütun bu yeniden inşadan kalanlardır.


# 7 Sant’Angelo Kalesi

Sant’Angelo Kalesi ya da Hadrianus Mozolesi Roma’daki Adriano Parkı’nda yer alan silindirik bir yapıdır. Roma İmparatoru Hadrianus tarafından kendisi ve ailesi için anıt mezar olarak inşa ettirilen bina daha sonra papalık kalesi olarak kullanılmıştır.

Tiber Nehri kıyısında bulunan, bir zamanlar Roma’nın en yüksek binası olan yapı günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir.


# 8 Tabularium

Şaşırtıcı bir şekilde, inşa edilmesinden bu yana yaklaşık 2.000 yıl geçmiş olmasına rağmen, büyük koridoru kısmen sağlam kalmıştır.


# 9 Marcellus Tiyatrosu

Marcellus Tiyatrosu Roma’nın Sant’Angelo bölgesinde bulunan Antik bir Roma tiyatrosudur. Yapıya, tamamlanmasından beş yıl önce ölen Roma İmparatoru Augustus’un yeğeni Marcus Marcellus’un adı verilmiştir. Tiyatronun yapılacağı yer Jül Sezar tarafından temizlenmiş, ancak yapımına onun ölümünden sonra başlanabilmiştir.

Tiyatro 111 m çapında olup 11.000 kişilik kapasiteye sahiptir. Marcellus tiyatrosu, yapı malzemesi olarak çoğunlukla tüf, çimento ve opus reticulatum olarak bilinen bir tür briket çalışması kullanılmıştı ve yapının tamamı beyaz travertenlerle kaplanmıştı.


# 10 Santi Cosma E Damiano Bazilikası

“Basilica of Santi Cosma e Damiano” 309 yılında ölen oğlu Valerius Romulus’un onuruna İmparator Maxentius tarafından yaptırılmıştır.

Bina daha sonra 527’de Sancti Cosma et Damianus’a adanmıştır. Yapının büyük bir kısmı bu güne kadar sağlam kalmıştır ve şimdilerde popüler turizm merkezlerinden biridir.


# 11 Kastor, Pollux ve Sezar Tapınağı

Castor ve Pollux Tapınağı, Regillus Gölü Savaşı’nın zaferini için MÖ 495 yılında inşa edilmiş ve Roma Senatosu için bir buluşma yeri olarak hizmet vermiştir. 

Ne yazık ki, günümüze kadar yapının küçük bir kısmı hayatta kalmıştır. Geriye kalan sadece birkaç sütundan ibarettir. M.Ö. 29’da inşa edilen Sezar Tapınağı, Julius Caesar’a adanmıştır.


Bu yazı demilked sitesinden Müstehak tarafından çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu