Dünyadan

Savaşın Ortasında Tiyatro

Savaşın Ortasında Tiyatro
Dünyayı ayağa kaldırmayan, büyük ihtimalle Türkiye basınına da bomba gibi düşmeyecek olan; ama bizim için ve tiyatronun ne olduğunu hatırlamak için çok değerli bir haber paylaşmak üzereyim sizinle.
asd
Bu girişim, Al Jazeera’da Hashem Ahelbarra’nın haberinde çıktı karşıma. Halepli tiyatrocular, yanı başlarındaki savaşa rağmen, feryatlardan geriye kalan sessizliği bozdu. Tehlikeli olmasına karşın oyuncular, gizli ve korunaklı mekanlarda oyunlarını sergiliyorlar. Hava saldırılarından dolayı yerin atında bir mekan tercih edilmiş. Oyuncular, oyunları izlemeleri için insanları özel olarak bilgilendirip bu gizli mekana davet ediyorlar. Oyunların temaları ise tam anlamıyla ihtiyaçtan doğmuş diyebiliriz. Daha iyi bir hayatın ve savaşsız bir ülkenin hayallerinden oluşan hikayeler, insanların umut etmeye devam etmesi için seçilmiş.
Yönetmen Süleyman İbrahim, ‘’Oyun, kişiliklerimizin öbür tarafıyla yüzleşmemizi sağlamaya çalışıyor, yanlışlarımızı kabullenmemiz için bizi kışkırtıyor. Böylece doğru bir hayat amacımız olabilir. Sahne, hikayelerimizi anlatmak ve bilinç oluşturmak için en güzel yer’’ diyor.
Suriye’yi ve savaşı bir kez olsun böyle bir konu ile ele alabiliyor olmak umut verici. Tüm acıya ve çaresizliğe rağmen hâlâ üretebiliyor olmak ve hâlâ bizi kurtaracak olanın umut etmek olduğunu bilmek… Nadir Sarıbacak’ın o güzel konuşmasında belirttiği gibi ‘’Bizi muhabbet kurtaracak.’’ Muhabbete devam etmeye gönül veren herkesin yolu açık olsun, olmalı…
Haberin Linki :  http://www.aljazeera.com/news/2016/01/syria-underground-theatre-tells-stories-hope-160101113830445.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu