HaberlerYurttan

Sanatçılardan 1000 liralık desteğe tepki

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, müzik meslek birliklerinin temsilcileriyle İstanbul’da yaptığı toplantı sonrasında kişi başı müzisyenlere ödenecek destek tutarının net 1.000 TL olmak üzere açılması planlanan sonraki projelere dâhil olunması durumunda en fazla net 3.000 TL olacağı ödeme zamanlamasını ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklayacağı belirtildi.

Aylık 1000 liralık yardımı 9 aylık sürenin sonunda haklı olarak yeterli bulmayan sanatçılar kısa süre içinde video şartlı pandemi desteğine tepki gösterdi.

Doğan Duru: “Bu dilenciliğin bir parçası olmayacağım.”

Doğan Duru: “Müziğin, üretenin değerini küçülten Bakanlık yardımı neresinden bakarsan ayıp. İnsanların zor durumunda duygularını incitecek kadar kaba ve düzeysiz bir tavır yok. bu dilenciliğin bir parçası olmayacağım.”

Güvenç Dağüstün: “Yüz liraya kompozisyon yazarım!”

Güvenç Dağüstün: “Yazdınız mı kompozisyonlarınızı bakayım aşağılık müzisyenler sizi? Yüz liraya kompozisyonlarınızı yazarım. Gerçeğinden daha iyi olur. Bağlaç olan ki’ye falan bakıyorlarmış hep.”

Gözde Öney: “Kalsın, istemeyiz.”

Gözde Öney: “9 aylık işsizliğimizin ardından önümüze atacakları 1000 tl için istenen koşul, akla gelen proje. Kalsın, istemeyiz”

https://twitter.com/gozdeney/status/1337508083829010440

Demet Sağıroğlu: “Sanatçıya hak gördüğünüz para
128 dolar’ mı?”

Demet Sağıroğlu: “Sanatçıya hak gördüğünüz para 128 dolar’ mı? Sanatçısız, sanatsız bir toplum mu yaratmak istiyorsunuz? Sanatçı minnet etmez sayın @TCKulturTurizm bakanlığı! Sanatçıya 128 dolar hak görenleri ayıbı mı, sanatçının düşürüldüğü hal mi, sanatçıya, sanat’a verilen önemsizlik hissi mi?? Yazık bu ülkenin geleceğine.. sadece müzik sektörü adına söylemiyorum. Şahsi olarak; Meslek birliklerinin sadakayı kabul etmemesini dilerdim.”

Çiğdem Erken: “Zaten yatan telif 3 kuruş.
Kim yiyor bu hakları?!?

Çiğdem Erken: “Son derece haklı eleştiri. Yazıklar olsun. 1000 lira ne demek? Size 1000 lira teklif edilen masada yumruğunuzu vuramadınız mı? Meslek grupları bu işte sınıfta kalmıştır. Başımıza bir iş gelse meslek grubumuz filan yokmuş anladık. Zaten yatan telif 3 kuruş. Kim yiyor bu hakları?!?”

Belit Sünear: “Tüm bunların sonunda 1000 TL
yani 126,8 dolar alabilecekmişiz.”

MSG’den Kültür Bakanlığı’nın müzisyenlere yapacağı destek ile ilgili bilgilendirme mesajı geldi bugün. Anket doldurup, müzisyen bir arkadaş için mesaj yayınlayıp, sahne hayatımdan bir anıyı video/metin ile paylaşıp, müzisyen olduğumu ispat ettikten sonra 29 Aralık’ ta bakanlığa başvurular iletilecekmiş.

Öncelikle bilgilendirme metninde o kadar çok “desteğe ihtiyacı olan müzisyen” lafı geçiyor ki, başvuru ve katılım koşullarını uzuuuunca anlatan metnin sonunda (çok şart var çünkü) halinizden utanır hale geliyorsunuz.

Bir de 2 sorum olacak:
1- MSG gibi bir meslek birliğine üye olmama rağmen neden binbir şirinlik yapıp müzisyen olduğumu ispatlamak zorundayım hala?
2-Şart koştuğunuz yeni yıl mesajı yayınım ve ilk sahneye çıkışımla ilgili anımı anlatırken hükumeti eleştirecek olursam yine de bir “desteğe ihtiyaç duyan” müzisyen olarak bu haktan yararlanabilecek miyim yoksa benden istenen bunca kayıt, fuzuli bürokrasi Kültür Bakanlığı bizi fişleyebilsin diye mi? Teşekkürler.

Ha tüm bunların sonunda 1000TL yani 126,8 dolar alabilecekmişiz. Onu demeyi unutuyordum az kalsın. Sonuç olarak müzisyenlerden Kültür Bakanlığı’nın projesinde çalışması isteniyor 126,8 dolar karşılığı. Nasıl?

Erhan Güleryüz, yardım için video istenmesini eleştirerek, “Sayın bakanım demişsiniz ki bir proje kapsamında bize video gönderin, biz de size para verelim. Dilenin demişsiniz yani. Canım bakanım, sen bana bir video gönder ben sana bin lira göndereyim” ifadelerini kullandı.

‘SANIRSINIZ Kİ HER AY BİZİ PARAYA BOĞACAKLAR’

Müzisyen Yasemin Göksu, Bakanlığın uygulamasına tepki göstererek, “Bugün bağlı olduğumuz meslek birliklerinden mesaj aldık. Sağ olsunlar…

Kültür Bakanlığı biz sefil sanatçılara 1000’er lira bağış lütfunda bulunmuş. Sanatçılara destek bunun adı. Ama bu biner lirayı da karşılıksız vermiyor. Görüşmeye giden meslek birliklerimize demişler ki, ihtiyacı olan müzisyen, şarkıcı, bestecilere para veririz ama karşılığında bir proje hazırlayın. Sanırsınız ki her ay bizi paraya boğacaklar. Hayır! Bir defaya mahsus bin TL.

Başa dön tuşu