HaberlerVideoYurttan Haberler

Sanatçılar Yürüyor Platformu, Adalet Yürüyüşü'ndeydi…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 23 gündür sürdürdüğü ‘Adalet Yürüyüşü’, İstanbul’a yaklaştıkça her kesimden katılım da artmaya başladı. Yürüşün 20. gününde “Sanatçılar Yürüyor” diyerek bir araya gelen yönetmenler, yazarlar, oyuncular, tasarımcılar ve seyirciler Adalet Yürüyüşü’ne destek oldu.

Taksim Meydanı ve Kadıköy’de buluşup yürüyüşe katılmak için yola çıkan “Sanatçılar Yürüyor Platformu” Kocaeli’de başlayan ‘Adalet Yürüyüşü’ etabına katıldı. Daha önce bir bildiriyle yürüyüşe katılacağını duyuran “Sanatçılar Yürüyor Platformu” yayınladıkları bildiriyle “Çürümeye terkedilen Atatürk Kültür Merkezi’nin, restorasyon adı altında yok edilen Emek Sineması’nın, kapatılan onlarca sahnenin sesi olmak için, sinemada sansüre dur demek, ödenekli sanat kurumlarının başının üstündeki giyotini parçalamak için, haksız yere işinden atılan meslektaşlarımızın taleplerine ses olmak için yürüyeceğiz” demişti.

İstanbul’dan yola çıkan ekip, 110 günü aşkın süredir açlık grevinde olan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı da unutmadı.

Grup, CHP’nin provokasyonlara karşı aldığı kararlardan biri olan slogan yasağını da ‘sanatsal tarzla’ delip, fısıldayarak, “Sokaklar bizim, sahneler bizim” sloganı attı.


 
İzmit’in Yahyakaptan bölgesinden hareket eden kortej 19.5 kilometre yolu 32.000 adımda  katederek Körfez ilçesi yakınlarında biten yürüşün son etabına kadar yürüdü.

“Atılan hocalarımız için adalet istiyoruz! Karanlığa karşı yürüyoruz!”

Yürüyüş sırasında Adalet TV’ye konuşan “Sanatçılar Yürüyor” inisiyatifi’nden Volkan Yosunlu ve Iraz Yöntem “Kapatılan sahneler, AKM, DTCF’den ihraç edilen tiyatro hocaları için adalet” istediklerini ve yürüyüşe katılımlarının devam edeceğini söyledi


Oyuncu Volkan Yosunlu yürüyüşün bütün halklar, üretenler, Türkiye’nin değerlerini yaratanlar, şiirlerini yazanlar, türkülerini derleyenler ve sanatın içinde kendini var edenler için yapıldığını söyledi. 120 kişilik bir kortejle yürüyüşe katıldıklarını anlatan Yosunlu, “KHK’larla atılan hocalarımız için adalet istiyoruz. ‘Barış İçin Akademisyenler’e adalet istiyoruz. Hakkında soruşturma açılan ‘Barış İçin Sinemacılar’ için adalet istiyoruz. AKM’nin kapatılması ve bu ülkede var edilmeye çalışan karanlığa karşı yürüyoruz. Biz karanlığı kabul etmiyoruz. Elbet o karanlığın içinde ışığı bulacağımız günler olacak. Bu yürüyüş de onun başlangıcıydı. ‘Sanatçılar Yürüyor, devam edecek. Bu bir platform olacak” dedi.

 “Kapatılan, çürümeye terk edilen sahneler, DTCF’de ihraç
edilen hocalarımız için yürüyoruz”


‘Sanatçılar Yürüyor’ ismiyle adımlarını atan sanatçılar neden yürüdüklerini Adalet TV’ye açıkladı. Oyuncu Iraz Yöntem, herkesin bu yürüyüşün parçası olması gerektiğini açıklayarak, “Bir tarihi dışarıdan takip etmekle, o tarihi yaşarken deneyimlemek arasında çok büyük fark var. Yürüyüş, bence hepimiz için yaşamsal bir motivasyon. Kapatılan sahnelerimiz için, DTCF’nin atılan hocalar için, AKM’nin çürümeye terk edilmesi için, Muhammer Karaca Tiyatrosu’nun çürümeye terk edilmesi için sesimizi duyurma vesilesi oldu. Çünkü biz daha fazla tiyatro kapanmasın istiyoruz. Tam tersine daha fazla kültür sanat salonları olsun istiyoruz. Hepsinden önce adalete ihtiyacımız var. Şu adaleti bir tesis edelim de, ondan sonra her şeyi yeniden yaparız” dedi.
https://youtu.be/dWM0i8YSEkw
İnisiyatifin yürüyüşe katılım gerekçesini açıkladığı bildirisinin tam metni şöyle:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu