HaberlerVideoYurttan Haberler

Sanatçılar Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlığına ses vermek için sokağa çıktı!

Kanun hükmünde kararnamelerle ihraç edilen ve 74 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’ya destek olmak amacıyla dün Kadıköy Tiyatroları Platformu bir eylem yaptı.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi önünden başlayan yürüyüş boyunca sanatçılar alkışlarla durumu protesto etti ve bildiri dağıttı… Süreyya Operası önü, Mehmet Ayvalıtaş Meydanı ve Boğa Heykeli önünde sergilenen pandomim gösterisinin ardından basın açıklaması yapıldı. Nazım Hikmet Kültür Merkezi önünden başlayan yürüyüş Boğa Heykeli önünde yapılan basın açıklaması ile son buldu…“Yaşasın Nuriye ve Semih” ve “Haklı talepleri kabul edilsin” dövizleri ile yürüyen sanatçılar, bildiride “Nuriye ve Semih yaşasın” dedi.
Oyunlardan sonra platform tarafından hazırlanan bildirinin, #NuriyeVeSemihYaşasın #İstanbulSesVeriyor dövizleri eşliğinde seyircilere okunması ve fotoğraf ve videoların sosyal medya hesaplarından yaygınlaştırılmasıyla başlayan eylem, 20 Mayıs Cumartesi günü bir sokak eylemine dönüştürüldü.
Üç noktada da mim sanatçıları Nuriye Ve Semih için hazırladıkları performanslarını sergilediler.
Kadıköy Tiyatroları Platformu her akşam seyircilerini Semih Ve Nuriye için ses vermeye çağırmaya devam ediyor.

‘YEMEĞE DEĞİL, ADALETE AÇLAR’

Kadıöy Tiyatroları Platformu adına bildiriyi Oyuncu Volkan Yosunlu okudu. Volkan Yosunlu, ülkenin birçok yerinde haksız uygulamalarla, sabaha kaşı çıkartılan KHK’lerle çok sayıda kişinin işlerinden atıldığını belirterek, Akademiler dört duvardan ibaret değildir. İhraç edilen akademisyenler, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için buradayız” dedi.
Yosunlu’nun okuduğu bildiri ise şöyle: Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın ihraç edildikleri işlerine iade talebiyle Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde başlattıkları eylem 192., açlık grevi 72. gününde.
Peki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça kimdir?
Nuriye Gülmen Selçuk Üniversitesi’nde araştırma görevlisiyken Eylül 2016’da görevden uzaklaştırıldı. 9 Kasım 2016’da “İşimi istiyorum” pankartı ile Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları anıtı önünde eyleme başladı. 6 Ocak 2017’de yayınlanan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi.
Semih Özakça Mardin’de ikinci sınıf öğrencilerini okuturken 9 Eylül 2016’da bir genelge ile açığa alındı. 29 Ekim 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevden ihraç edildi.
Nuriye ve Semih haklarını geri istedikleri için 72 gündür açlık grevinde! Biz Kadıköy Tiyatroları Platformu olarak onların haklı taleplerinin sesinin duyulması için yetkililere sesleniyoruz. Onlar yemeğe değil, adalete açlar. Biz, Nuriye ve Semih yaşasın istiyoruz. Biz, onların açlığına ses veriyoruz, sizi de bu sesi çoğaltmaya davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu