HaberlerYurttan Haberler

Sanata yönelik saldırılara bir tepki de Lefkoşa Sanat Tiyatrosu'ndan geldi

Lefkoşa Sanat Tiyatrosu son dönemde sanat alanında gittikçe artan saldırılara sessiz kalmayarak Perşembe akşamı oyundan sonra bir de açıklamada bulundu.
“Merhaba, Hoşçakal” oyununun selamından sonra kaleme aldıkları bildiyi seyircilerine okuyarak saldırılara sessiz kalmayan Lefkoşa Sanat Tiyatrosu: Böyle zor zamanlarda sanatın özgürleştirici gücüne olan inancımızla, ilk gün olduğumuz gibi bugün de emekten, halktan, ifade özgürlüğünden yana olan tavrımızı korumayı sürdürecek ve bu yolda elimizden gelen her türlü çabayı sarf etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Video:

https://www.facebook.com/1573379356224521/videos/2113377398891378/
 

Okunan destek mesajının tamamına buradan ulaşabilirsiniz

“Türkiye’de oyunların yasaklanmasına, görüşü yüzünden yaka paça tutuklanmasına, “savaşa hayır!” dediği için linç edilmesine neden olan faşist yapı, bugün artık açıkça Kıbrıs’ın kuzeyinde de kendini göstermeye başlamıştır!
Bu korkunç linç ortamı, ülkemiz tarihine kara bir leke olarak yazılacaktır! Kendi ülkesinde sanatı, ifade özgürlüğünü demir parmaklıklar ardına sokan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Gazetesi’ni hedef göstererek, ülkemizdeki işgali bir kez daha yüzümüze çarpmıştır! Gözü dönmüş faşistleri, insanlarımızın üzerine salan zihniyet, yarın yaşayacağımız felaketlerin de habercisidir!

Yıllar önce Madımak’ta onlarca aydın, yazar ve sanatçının öldürülmesine neden olan faşist saldırıların, Madımak’tan 25 sene sonra Kıbrıs’ta hortlaması kabul edilemez!

Ülkesini seven, bu ülke topraklarında yaşayan tüm insanlar, ülkemizde yaşanan faşist saldırılara karşı tek vücut olmalı, ülkemizin işgale karşı olan mücadelesindeki saflarına katılmalıdır!

Böyle zor zamanlarda sanatın özgürleştirici gücüne olan inancımızla, ilk gün olduğumuz gibi bugün de emekten, halktan, ifade özgürlüğünden yana olan tavrımızı korumayı sürdürecek ve bu yolda elimizden gelen her türlü çabayı sarf etmeye devam edeceğiz.

Kahrolsun faşizm!

Lefkoşa Sanat Tiyatrosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu