HaberlerYurttan Haberler

‘Sanata OHAL Darbesi’

CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, kültür ve sanat alanına yönelik baskılarla ilgili açıklama yaptı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, kültür ve sanat alanına yönelik baskılar, kapatılan sanat kurumları ve ihraç edilen sanatçılara dair yazılı basın açıklaması yaptı. “Sanata OHAL Darbesi” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:
“Kültür ve sanat dünyası çok ağır bir saldırı altında. OHAL KHK’ları, yerel yönetimler ve valiliklerin düşmanca tavırları, baskılar, yasaklar Türkiye’nin kültürel birikimini yok ediyor, eğitim ve sanat kurumlarını tasfiye ediyor. Cumhuriyet modernleşmesinin sembollerinden DTCF ve DTCF’nin Tiyatro bölümü ihraçlarla neredeyse fiilen kapatılmış oldu. Toplumun tüm muhalif kesimleri üzerinde hoyratça kullanılan OHAL sopası, Türkiye’nin en yetenekli ve saygın sanatçılarını işsiz bıraktı. Orkestra şefi, piyanist İbrahim Yazıcı’nın, keman sanatçısı Filiz Özsoy’un, piyano sanatçısı Eser Öykü Dede’nin, çalgı yapım sanatçısı Zafer Güzey’in kamudaki görevlerinden ihraç edilmesi kabul edilemez. Bu yalnızca Türkiye’nin birikimine değil geleceğine de ağır darbe indirmek anlamına geliyor. Öte yandan kültüre, birikime düşman iktidarın yaygınlaştırdığı ayrımcı tavır şiddete dönüşerek kendinden olmayanı yok etmek gibi tehlikeli bir boyut kazanıyor. Dün Gül kitabevini ateşe veren eyleme geçmiş cehalet bugün Kırmızı Kitabevi’ne yönelik saldırıyla yine iş başında. Sanatçılar ve sanat kurumları ihraçlarla, baskılarla, yasaklarla yok olmayacak, aksine AKP’nin OHAL rejiminin baskı ve sindirme politikaları tarihimize yine başta sanat aracılığıyla kalıcı bir kara leke olarak geçecektir.”
 
Kaynak: Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu