Haberler

Salih Efiloğlu; "Biz bir kurumuz. Açıklamalar izne tabidir."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, istifa edeceği yönünde çıkan haberler üzerine Şehir Tiyatroları oyuncularıyla bir toplantı yaptı.

 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, istifa edeceği yönünde çıkan haberler üzerine Şehir Tiyatroları oyuncularıyla bir toplantı yaptı.
Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde basına kapalı gerçekleşen toplantıya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Yazıcıoğlu, “Bugün oyuncu, yönetmen, dramaturg arkadaşlarımla burada bir araya geldik ve istifam ile ilgili konuştuk. Hepsi beni destekliyor ve görevimde kalmamı istiyorlar” dedi.
Yazıcıoğlu, istifa kararında bir değişiklik olmadığını ifade ederek, “Biz isteklerimizin olmasını istiyoruz çünkü biz büyük bir aileyiz. İdare bizi bugüne kadar destekledi. Biraz daha desteklesinler. Bu gerçekler, bu kadrolar, münhal kadroları yönetmelik değişikliğini ve üç yıldır alınamayan paraların ödenmesi yönündeki isteklerimizin gerçekleşmesini istiyoruz” diye konuştu.
Üç haftalık bir süre olduğunu dile getiren Yazıcıoğlu, Şehir Tiyatroları yöneticilerinin toplantıya katılmadığını aktararak, “Umarım bize kulak verirler. Taleplerimiz yerine gelmediği takdirde Aralık ayında yardımcılarımla birlikte istifa edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Erhan Yazıcıoğlu, toplantıdaki gündemin beklentilerinin karşılanıp, karşılanmayacağı olduğunu belirterek, “Toplantıya katılan herkes, beklememiz yönünde karar aldı. Hatta baskı var bu konuda. Ama ben gerçekten çok yıprandım. Müdürümüzün, genel başkanımızın herkesin toplantıya katılmasını isterdim. Biz onlarsız, onlar bizsiz olamayacağına göre, birlikte konuşmalıyız” dedi.
Şehir Tiyatroları idaresinin kendisiyle görüştüğüne vurgu yapan Yazıcıoğlu, “Bana bekle diyorlar. İyi niyetleri var, bekliyoruz fakat sonuç şimdilik muallak” diye konuştu.
Şen: “Biz, bu tür polemiklerin içerisine girmeyiz”

Abdurahman Şen
İBB Kültür Daire Başkanı; Abdurahman Şen
İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Yazıcıoğlu’nun istifa konulu açıklamalarına yönelik, “İstifa edeceğim diyen eder. Biz, bu tür polemiklerin içerisine girmeyiz” ifadelerine yer verdi.
Konuyla ilgili yorum yapmayacağını vurgulayan Şen, “Böyle polemiklerle uğraşacak halimiz yok. Erhan Yazıcıoğlu bugüne kadar medyaya bir kaç kez böyle haberler verdi ama değişen bir şey yok. ‘Aralık sonunda istifa ederim’ demiş, bugüne kadar iki üç defa tarih verdi zaten öyle. Zaman zaman bunu söylüyor, bırakır giderim diyor. Benim bu konuda yorum yapmam doğru olmaz” şeklinde görüşlerini dile getirdi.
İBB Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu, “Erhan bey böyle açıklamalar yapıyor, sonra vazgeçiyor. İlk defa yapmıyor” yorumunda bulundu.
İBB Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu
İBB Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu
Efiloğlu, Erhan Yazıcıoğlu‘nun bugünkü toplantıda açıklama yapmasını doğru bulmadığını söyleyerek, şunları kaydetti:
“Biz bir kurumuz. Açıklamalar izne tabidir. Erhan (Yazıcıoğlu) bey suç işliyor. Bu davranışları da idarede ters tepiyor. Bugünkü toplantı için kendisi, ‘kendi aramızda sohbet edeceğiz’ dediği için ben kapıyı açtırdım. Bana söz vermesine rağmen abuk, subuk açıklamalar yapıyor. Doğru değil. Belediyeyi de kontrpiyede bırakıyor. Toplantıya katılan oyuncuların sayısı da elliyi bulmaz. Şehir Tiyatrolarında 360 kadar oyuncu var.”
Göktay: “Abartmamak lazım”
Usta oyuncu Zihni Göktay toplantıya katılamadığını ifade etti. Şehir Tiyatroları’ndaki birçok genel sanat yönetmeniyle çalıştığını belirten Göktay, “Hepsi geldi geçti. Kimi Allah’ın izni, kimi kendi isteğiyle ayrıldı” dedi.
Göktay, Şehir Tiyatroları’nın 102 yıllık bir kurum olduğuna dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:
“Şehir Tiyatroları bir yanardağdır. Zaman zaman durulur, sönmüş görünür. Patladığı zaman da lavları birilerini eritir gider. Sağ kalanlar devam eder. Bir devlet kurumudur. Siyaset, görüşler zaman zaman değişebilir, doğaldır. Bu kurumda yaklaşık 700 kişi ekmek yiyor. Bazı şeyleri abartmamak lazım. Bu meseleler masa başında, sabırla hallolur.” zgöktay
İki tarafın da kendince haklı olduğunu savunan Göktay, seçim süreci ve hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi gibi sıcak gündem konuları arasında, Şehir Tiyatroları’yla ilgili beklentilerin “ayrıntı” olarak görülmesini normal karşıladığını kaydetti.
Usta oyuncu, “Dere geçerken at değiştirilmez diye bir atasözümüz var. Konuya objektif bakıyorum ve masa başına oturup, hüsnü niyetle çözüleceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.
Şehir Tiyatroları Baş Dekoratörü Ayhan Doğan, kurumda 30 yıldır görev yaptığını ve birçok genel sanat yönetmeniyle çalıştığını aktararak, “Görevden alınanlar da oldu ama bu kadar gürültülü bir şey görmedim” dedi.
Doğan, “Kurumlarda bir takım sorunlar olur ama tiyatroda bunlar kavgayla, dövüşle hallolacak işler değildir. Masa başında, kısa sürede hallolacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Seçkin: “Erhan Bey kendisiyle çelişiyor. ‘İstifa edeceğim’ diyor ama etmiyor”
Aslı Seçkin
Aslı Seçkin
Oyuncu Aslı Seçkin de toplantıya katılmadığını ve konuyla ilgili şaşkınlık yaşadığını aktararak, “Bugüne kadar 10 kadar genel sanat yönetmeniyle çalıştım. İlk defa birinin böyle açıklamalar yaptığını görüyorum. Şoktayız” dedi.
Şehir Tiyatroları’nın köklü bir kurum olduğunu söyleyen Seçkin, kurumun bu süreçten zarar görmesinden endişe ettiğini kaydederek, “Ben istediğim zaman müdürle, daire başkanıyla görüşebiliyorum. Görüş olarak farklı insanlar olabilir ama her zaman bize çok iyi yaklaşıyorlar. Yiğidi öldürüp, hakkını yememek lazım” şeklinde konuştu.
Aslı Seçkin, Devlet memuru olduğu için görüş vermesinin doğru olmayacağını kaydederek, “Erhan Bey’in açıklamalarını gördükçe çok şaşırıyorum. Kendisi belediye yönetimiyle ilgili çok iyi konuşmalar yapardı. Şimdi ne oldu da böyle oldu bilgim yok. Merak da ediyorum açıkçası. Erhan Bey kendisiyle çelişiyor. ‘İstifa edeceğim’ diyor ama etmiyor. Bir sürü açıklama yapıyor. Bu durum da bizi endişelendiriyor. Keşke kol kırılıp, yen içinde kalsaydı. Olanların hiç hoş olmadığını düşünüyorum.”
Oyuncu Melahat Abbasova ise yaşananlara duyduğu tepki nedeniyle toplantıya
Melahat Abbasova
Melahat Abbasova
katılmadığını dile getirerek, “Yaşananlara bakınca, tiyatroyu tiyatrocuların yönettiğine inanmıyorum. Devletin üstüne çıkılmaz. Orası bir kurum ve bunlar kapalı kapılar ardında, yöneticilerin konuşacağı konular. Seyirciyi ilgilendirmez” dedi.
Azerbaycan’dan geldiğini ve Rusya Devlet Tiyatrosu‘nda da çalıştığını dile getiren
Abbasova, “Ben Rusya’da da çalıştım. Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Kadroymuş, teşvikmiş, bunları yöneticiler kendi aralarında konuşur ve çalışanlara iletir. Kaldı ki bu meseleler yeni değil, daha önce de vardı. Erhan Bey göreve gelirken böyle vaatlerde bulunmamalıydı. Ben de arkadaşlarım kadro alsın isterim ama bu yönetimin kararı. Olmazsa olmaz, olursa sürpriz olur, güzel olur” ifadelerini kullandı.
Abbasova, kamuoyunun gözü önünde tiyatroyu küçük düşürmenin doğru olmadığını vurgulayarak, sanata ve sanatsal işlere odaklanılması gerektiğini söyledi.
Kaynak: SonDakika.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu