Haberler

Sahne Arkası'na bir de böyle bakın!

5a Hamburglu fotoğrafçı Klaus Frahm, devam eden serisi “The Fourth Wall” için Avrupa’nın köklü tiyatro ve opera binalarını, sahne arkalarından fotoğraflıyor.
Sahnede gördüklerinizden çok daha fazla eylem barındıran bu hacimlerin, yapısal olarak nasıl farklılaştığını belgeleyen seri tiyatro perdesinin 2 dünyayı birbirinden nasıl ayırdığını görmemizi sağlıyor.
Sanatçının sahneden seyirciye doğru çektiği pozlar, oditoryumların farklı açılardan bakıldığında birbirinden keskin bir şekilde ayrılmış 2 farklı hacimden oluştuğunu gösteriyor.
Frahm, teknik ekip ve sanatçıların çalışma alanı olan sahne arkasındaki farklı dünyaları görünür kılarken, yapıların ihtiyaca ve kitleye göre keskin değişimlerini de belgeliyor. Bu durum aynı zamanda mekan kullanıcılarının profillerinin de kullanım anlarına göre nasıl değiştiğini gösteriyor.
Perde arkasındaki ışık değişiminden, sahne hacmine birçok farklılığı seyircilerin izleme alanıyla kıyaslayabilmemize olanak sağlayan bu seri, oditoryumun kendisinden neredeyse 2 kat daha geniş olan sahne arkalarını, hazırlık süreci için yapılan çalışmaların ölçeğini gözler önüne sererek belgeliyor.
8a
7a
6a
5a
4a
3a
2a
1a
Frahm çektiği fotoğraflarla insanların mekan algısına yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçladığını söylüyor.
“Çektiğim fotoğraflar tanıdık ve aşina olduğumuz şeylere taze bir bakışla eklenerek yeni bir perspektif sunuyor.”
The Fourth Wall, 2010 yılında sanatçının mimarlar için sahnelerin teknik özelliklerini dökümente etmesiyle başlamış. Sıcak ve çekici izleme alanıyla, soğuk ve gizlenen altyapı ve strüktürlerin karşıtlığını farkeden fotoğrafçı, bu şekilde projeye başlamış. Sonrasında Frahm için “izleyiciler bir gösteriye dönerken, sahne de gerçekliğin kendisi” olmuş.
Projeyle ilgili daha fazla bilgiye Frahm’ın websitesinden ulaşabilirsiniz.
http://www.art.klaus-frahm.de/#/collection/124
Kaynak: Kot0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu