HaberlerYurttan Haberler

Sadece Diktatör oyunu Artvin, Ankara ve İzmir'in ardından Kocaeli’de de yasaklandı

Onur Orhan’ın yazdığı, Caner Erdem’in yönettiği ve Barış Atay’ın sahnelediği ‘Sadece Diktatör’ oyunu geçtiğimiz günlerde Artvin ve Ankara’da yasaklanmıştı. Dün İzmir Valiliği tarafından da sürekli olarak yasaklandığı duyurulmuştu.
İzmir Valisi Erol Ayyıldız imzası ile yayınlanan yasak kararında ‘Sadece Diktatör’ oyununun kamu düzenini, genel ahlakı ve başkalarının hak ve özgürlüklerini tehlikeye düşürebileceği ve organizisyonu yapanlara yönelik bazı kesimlerin ‘toplumsal duyarlılık’ nedeniyle tepki gösterebileceği ve provakasyonlar yaşanabileceği ileri sürmüştü.
Bugün bir diğer yasak haberi ise Kocaeli’den geldi. İzmit Kaymakamlığı tarafından oyunun yönetmeni Caner Erdem’in evine gönderilen evrakla yasağın “bilgilendirilmesi” yapıldı.
Yasak kararında “22 Ocak 2018 tarihinden itibaren “Zeytin Dalı Operasyonu” süresince umuma mahsus açık ve/veya kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı / toplanma, konser, şenlik, şölen ve bu gibi toplu eylem / etkinlikler” 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, 2911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17’nci maddesi ve 2935 sayılı  Olağanüstü Hal Kanununun 11/m maddesi hükümleri doğrultusunda mahallin en büyük mülki idare amiri iznine bağlanmış olup; Kaymakamlığımızca da yapılan değerlendirme neticesinde, ilçemiz genelinde de “Sadece Diktatör” isimli tiyatro oyunun oynanmasına İZİN VERİLMEMİŞTİR.” denildi.
 
Yasak haberini Barış Atay sosyal medya hesabından duyurdu.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu