HaberlerYurttan

Ressam Alican Leblebici, pandemi nedeniyle kendisinden indirim isteyen koleksiyonere eserin yarısını gönderdi

Ressam Alican Leblebici kendisinden Covid-19 sonrası iyice kötüleşen ekonomik durumu sebep göstererek yarı yarıya indirim talep eden koleksiyonerin teklifini kabul etti. Ama resmin de sadece yarısını gönderdi.

1991 doğumlu Alican Leblebici daha çok otoportreleri ve hiper realist portreleri ile bilinmesine rağmen fotoğraf, yerleştirme, video sanatı ve heykel gibi alanlarda da iş üretiyor. Mixerarts ve PİLOT gibi galerilerde solo, Mixer, Pilevneli, P&G galerinde grup sergilerine katılmış bir isim. Yaşadıklarını resim ve resmin hikayesiyle birlikte Instagram’de şu sözlerle paylaştı:

“Geçen hafta bir koleksiyoner bu resmimi beğendiğini ve ilgilendiğini söyleyerek satın almak için benimle iletişime geçti. Ardından telefonla da konuştuk. Sanat piyasasının iyi olmadığından, satışların durduğundan, pandemiden vs. konu açıldı. Eserin fiyatının da bu bağlamda yüksek olduğunu söyledi. Bağımsız bir sanatçı olduğumu ve galeri satış payının olmaması gerektiğini söyledi. Ben de kabul ettim. Sözleri bir hançer gibi yaralamıştı beni. Ben de koleksiyonerin isteği üzerine %50 indirim yaptım. Tabii koleksiyonerin ön göremediği şey benim eserin de yarısını vermeyeceğimdi. Eseri tam ortadan ikiye kestim ve paketleyip gönderdim. Zaten bir kaç gün sonra büyük bir panikle beni arayıp, tuvalin yarısının kesildiğini söyledi. Sesi resmen titriyordu. Tuvali neden kestiğimi şöyle özetledim: “Sanat piyasası iyi değil , satışlar durma noktasında, temsil edildiğim bir galerim yok, bağımsız bir sanatçıyım ve bir de pandemi elbette…”

View this post on Instagram

Geçen hafta bir koleksiyoner bu resmimi beğendiğini ve ilgilendiğini söyleyerek satın almak için benimle iletişime geçti. Ardından telefonla da konuştuk. Sanat piyasının iyi olmadığından, satışların durduğundan, pandemiden vs. konu açıldı. Eserin fiyatının da bu bağlamda yüksek olduğunu söyledi. Bağımsız bir sanatçı olduğumu ve galeri satış payının olmaması gerektiğini söyledi. Ben de kabul ettim. Sözleri bir hançer gibi yaralamıştı beni. Ben de koleksiyonerin isteği üzerine %50 indirim yaptım. Tabii koleksiyonerin ön göremediği şey benim eserin de yarısını vermeyeceğimdi. Eseri tam ortadan ikiye kestim ve paketleyip gönderdim. Zaten bir kaç gün sonra büyük bir panikle beni arayıp, tuvalin yarısının kesildiğini söyledi. Sesi resmen titriyordu. Tuvali neden kestiğimi şöyle özetledim: "Sanat piyasası iyi değil , satışlar durma noktasında, temsil edildiğim bir galerim yok, bağımsız bir sanatçıyım ve bir de pandemi elbette… ——————————————- Last week a collector contacted me to buy this painting saying that he liked and was interested in my painting. Then we talked on the phone. Because the art market is not good, sales have stopped, pandemic etc. the topic was opened. He said the price of the work was also high in this context. He said that I am an independent artist and should not have a gallery sales share. I confirmed too. His words hurt me like a dagger. I also made a 50% discount at the request of the collector. Of course, what the collector could not see was that I would not give half of my work. I cut the work in half, packaged it and sent it. After a few days, he called me in great panic and said that half of the canvas was cut. His voice was trembling. Here's why I cut the canvas: "The art market is not good, sales are at a standstill, I don't have a gallery I'm represented, I'm an independent artist, and a pandemic of course … #art #artcollector #artstory #painting #canvas #artinsta #alicanleblebici #turkeyart #contemporaryart #contemporaryartcollectors #artcollector

A post shared by Alican Leblebici (@alicanleblebici) on

Kaynak: Sanat Atak

Başa dön tuşu