HaberlerYurttan

Rasim Öztekin sonsuzluğa uğurlandı

Kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede 62 yaşında hayatını kaybeden usta sanatçı Rasim Öztekin, sonsuzluğa uğurlandı.

Hayatını kaybeden  Rasim Öztekin için Ses Tiyatrosu’nda bir tören düzenlendi. Sanatçının tabutu, Galatasaray Lisesi’nin ana kapısından çıkarak, anma töreni için Ses Tiyatrosu’na götürüldü.

Derya Baykal, Şevket Çoruh, Şoray Uzun, Okan Bayülgen’in yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da hazırlaan törene katılanlar arasındaydı. 

Bak baba, birlikte aynı sahnedeyiz!

Törende konuşma yapan Pelin Öztekin babasına kendisine kattıkları için teşekkür ederek; “Benim ilk aşkım, ustam olduğu, bana her şeyi öğrettiği için babama çok teşekkür etmek istiyorum. Bütün ustalarının yanında benim de yetişmemi sağladı. Ben burada büyüdüm. Bu sahnede, onu izleyerek büyüdüm. Bu sahneye böyle çıkmak istemezdim babamla. Ama bak baba, birlikte aynı sahnedeyiz. Onu çok seviyorum” dedi.

“Günü geldi uçtu gitti gökyüzüne. Kavuklu fotoğrafı asılı
durur Ses 1985’te”

Yakın dostu Rasim Öztekin’i kaybeden Ferhan Şensoy, sağlık durumu elvermediği için Öztekin’in anma törenine katılamadı. Ferhan Şensoy’un kızı oyuncu Derya Şensoy, kürsüye çıkarak babasının Rasim Öztekin için yazdığı mektubu okudu.

“Babam bu acı haberi aldığı zaman Bodrum’daydı. Sağlığı elverişli olmadığı için bugün aramızda değil. Fakat Rasim ağabeye bir veda mektubu var şimdi size onu okuyacağım: 

‘Ortaoyuncular’ın amatör kolu Nöbetçi Tiyatro’dan yetişti Rasim. Kısa sürede Ortaoyuncular’a katıldı, kavuğumu ona devrettim. Ortaoyuncular’da çok başarılı bir dönem yaşadı. Kimi rahatsızlıklarından ötürü sahneyi bıraktı, kavuğu Şevket Çoruh’a devretti. Günü geldi uçtu gitti gökyüzüne. Kavuklu fotoğrafı asılı durur Ses 1985’te. Bir gün ben de uçup geleceğim gökyüzüne. Buluşuruz gökyüzünde, neşeli bir meyhanede…’”

“Kavuğu bize teslim ettin, asla pişman olmayacaksın”

Hasan Efendi Kavuğu’nun beşinci sahibiydi olan Rasim Öztekin, “Kavuğu” Şevket Çoruh’a teslim etmişti. Anmada konuşan Çoruh; “Her sanatçı gibi o da çok tuhaf soruşturmalar geçirmiş, bazı sanatçılar gibi onun için de parasız yaşamak pahalı olmuştur. Çok uzun zamandır hepimizi zaman makinesine bindirip 2000’li yıllardan 80’lere götürdü. Rasim ağabey iki gün öncesine kadar, hâlâ o zaman makinesinde bilet kesiyordu, zamanın öneminin olmadığı yerde ustalarıyla buluşmaya gidene kadar… Rasim ağabey, kavuğu bize teslim ettin, asla pişman olmayacaksın. Burada, evinde, Ses Tiyatrosu’nda, Ortaoyuncular’ın önünde sana tekrar söz veriyoruz. Huzur içinde uyu, için rahat olsun.”

Başa dön tuşu