HaberlerYurttan

Psikolog, şair ve yazar Suna Tanaltay, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu

Psikolog, şair ve yazar Suna Tanaltay, 88 yaşında hayata veda etti.

Radyo ve televizyonlarda yaptığı söyleşilerle tanınan; öykü, şiir, deneme ve kişisel gelişim alanında çok sayıda eseri kaleme alan Tanaltay’ın kalp yetmezliğine bağlı olarak yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Tanaltay bugün Mersin Akbelen Mezarlığı’nda, öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası pandemi kuralları çerçevesinde sonsuzluğa uğurlanacak.

Suna Tanaltay hakkında:

22 Nisan 1933 yılında Mersin’de doğdu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden 1957 yılında mezun oldu ve Çapa Tıp Fakültesi’nden psikiyatri sertifikası aldı. Kandilli Kız Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesi’nde psikoloji, felsefe ve edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Tanaltay, 1958 yılından 1979 yılına kadar Çapa Psikiyatri Kliniği’nde psikolog olarak da görev yaptı.

Psikiyatrist, yazar ve şair olarak tanınan eşi Dr. Erdoğan Tanaltay’la birlikte muayenehane açtı ve eşiyle birlikte Türkiye’yi dolaşıp “Sevgi, Saygı, Hoşgörü” konulu söyleşiler yaptı. TÜBİTAK’ta “Medyada ve İnsan İlişkilerinde Sevgi ve Saygı” dersleri verdi.

Yıllarca TRT’de konuşmalar yapan ve üç yıl süre ile Inter Star’da yayımlanan “İyi Günler Türkiye” programında konuşan Suna Tanaltay, HBB’de iki yıla yakın bir süre “Sevgiyi Paylaşalım” programında eşi Erdoğan Tanaltay’la birlikte yer aldı. Daha sonra TRT, NTV, Show TV, Kanal D, ATV, TGRT ve Flash TV gibi çeşitli kanallarda söyleşileri oldu.

TRT radyolarında ve özel radyolarda da sık sık söyleşiler yapan Suna Tanaltay’ın, Günaydın ve eski Posta gazetelerinde günlük ve haftalık köşe yazıları yayımlandı. “İncir Ağacı” adlı ilk öyküsü 1948 yılında Akşam gazetesinin sanat sayfasında yer aldı. Daha sonra şiir, deneme, psikolojik yorumları VatanMilliyetGünaydınPosta gibi çok sayıda gazete ve edebiyat dergisinde yayımlandı.

Tanaltay, bir halk araştırmasıyla 1997 yılında sağlık hizmetleri konusunda “yılın en başarılı kadını” seçildi.

Psikiyatrist, yazar ve şair olarak tanınan eşi Erdoğan Tanaltay da 21 Ocak 2014’te hayatını kaybetti. Dikili ve Akçakoca Belediye Meclisleri’nden Fahri Hemşehrilik Beratı alan Tanaltay’ların adına Dikili ve Balıkesir’de sevgi sokakları (Suna – Erdoğan Tanaltay Sokağı) bulunuyor.

Başa dön tuşu