HaberlerYurttan

Prof.Dr. Semih Çelenk üçüncü kez Bölüm Başkanlığı görevinden uzaklaştırıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Semih Çelenk, üniversite yönetimi tarafından “üçüncü kez” görevinden uzaklaştırıldı.

2019 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nin (GSF) ‘depreme dayanıklı olmadığı’ gerekçesiyle Tınaztepe’ye taşınmasına tepki gösteren akademisyenlerden Çelenk, idari mahkeme ile üniversite yönetimi arasında yaşanan “uzaklaştırma-iade savaşında” bir kez daha bölüm başkanlığı görevinden alındı.

İlk olarak, 2019 Temmuz ayında, GSF’nin taşınmasına gösterdiği tepki yüzünden dört akademisyenle birlikte üniversite yönetimi tarafından idari görevinden uzaklaştırılan Prof.Dr. Semih Çelenk, ardından İdare Mahkemesi kararıyla 2019 Ekim ayında görevine iade edilmişti.  Görevine dönen Çelenk, bir ay sonra DEÜ Rektörlüğü tarafından verilen “kademe ilerlemesinin durdurulması” cezasıyla yeniden görevden alınmıştı.  Son olarak, 11 ay önce İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından hakkında verilen görevden uzaklaştırma cezası “usulsüz ve hukuk dışı” bulunarak iptal edilen ve “ikinci kez” göreve iade edilmesine karar verilen Prof.Dr. Semih Çelenk, üniversite yönetimi tarafından bir kez daha görevden alınmasıyla ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

“SİSYPHOS’UN HUKUKTAN KAYASINI SIRTLANDIK, GÜLEREK ÇIKIYORUZ YOKUŞU”

Çelenk, açıklamasında şunları söyledi:

“İdari mahkeme bundan 11 ay önce DEÜ Rektörlüğü’nün tarafıma verdiği usulsüz ve hukuksuz disiplin cezasını iptal ederek Sahne Sanatları Bölüm Başkanlığımı iade etmişti. 10 gün kadar önce, aynı hukuksuz cezayı bu kez de DEÜ GSF Disiplin Kurulu soruşturmasız, savunmasız olarak bir kez daha vererek beni bölüm başkanlığından yine uzaklaştırdı. Sisyphos’un hukuktan kayasını yeniden sırtlandık. gülerek çıkıyoruz yokuşu… Yakında, aynı yerde görüşmek üzere…”

Kaynak: Tiyatro Dergisi

Başa dön tuşu