HaberlerVideo Haber

Polis ‘OHAL’ bahane ederek sokak tiyatrosu festivaline saldırdı!

İstanbul Sokak Tiyatrosu Festivali kapsamında Avcılar’da sergilenmek istenen oyuna OHAL’i gerekçe gösteren polis saldırdı

İstanbul Sokak Tiyatrosu Festivali OHAL gerekçe gösterilerek engellendi. Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre, “Oyun Sokakta” etkinliği Avcılar Meydanı’nda gerçekleştirilmek istendi. Polis OHAL kanunlarını gerekçe göstererek oyunu engelledi; sanatçıları darp etti.
İstanbul Sokak Tiyatrosu Festivali kapsamında, 13 tiyatro topluluğunun 9 merkezde gerçekleştirmeyi planladığı “Oyun Sokakta” etkinliği Avcılar Meydanı’nda oynandı. Avcılar Meydanı’nda bir araya gelen tiyatro emekçileri basın açıklaması yaptı.
Sanatçılar yaptıkları açıklamada, “Sanatın emek ve özgürlük mücadelesiyle sokakta buluşması gerektiğine inanıyoruz. OHAL ve yasaklamalar sanatın sokakla buluşmasını engelleyemeyecek. İstanbul Oyun Sokak Festivali’ne devam edeceğiz. Oyun sokakta özgürlük sokakta” dedi.
 

‘OHAL’deyiz tiyatro da yasak!’

Açıklamanın ardından sanatçılar, Belediye-İş’e üye oldukları için cv7wjjuxeaedyfwişten atılan ve direnişte olan Avcılar Belediyesi işçilerini ziyaret etti. Tiyatrocular oyunlarını burada da sergilemek istedi. Ancak tiyatrocuların etrafını çevreleyen polis buna engel oldu. “OHAL’deyiz, her şeyi her türlü etkinliği yasaklıyoruz. Tiyatro da yasak” diyen polisler, tiyatro sanatçılarına saldırdı. Çok sayıda tiyatro emekçisi darp edilerek gözaltına alınmaya çalışıldı. Direnişteki işçiler ve etrafta bulunan halkın müdahalesiyle gözaltılar engellendi.
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu