HaberlerYurttan Haberler

Pınar Öğün, Galce ilk kez oynanan Brecht’in Kafkas Tebeşir Dairesi’nde, Galce sahneye çıkan ilk yabancı oldu.

2013 yılından beri Galler’de yaşayan oyuncu Pınar Öğün, Galler Ulusal Tiyatrosu’nun (Theatr Genedlaethol Cymru) sahnelediği ve Galce dilinde ilk kez oynanan Bertolt Brecht’in Kafkas Tebeşir Dairesi’nde, Galce dilinde sahneye çıkan ilk yabancı oyuncu oldu.

Daha önce de Galler Ulusal Televizyonu S4C’nin ve BBC’nin ortak yapımı olan başarılı dizi Un Bore Mercher’de (Keeping Faith) Galce oynamış olan oyuncu bu kez sahnede de Galce oynuyor. Galce öğrenmeye devam eden Öğün, “sahnede Galce Brecht oynadığıma hala inanamıyorum, tam olarak hakim olmadığım bir dilde bu kadar komplike bir metni canlandırmak hem zor, hem keyifli, ekibin inanılmaz desteği olmasaydı çok zorlanırdım” dedi.

Galler Ulusal Tiyatrosu (Theatr Genedlaethol Cymru) Bertolt Brecht’in Kafkas Tebeşir Dairesi isimli eserini Y Cylch Sialc olarak ilk kez Galce dilinde sergiliyor. Oyunun turnesi 2 – 22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşiyor. Bu aynı zamanda kurumun sahnelendiği ilk Brecht oyunu.

Oyunun çevirisini yazar ve şair Mererid Hopwood, müziklerini ise Cardiffli ünlü müzisyen Gwenno yaptı. Oyunun yönetmeni ise Sarah Bickerton.

Oyun savaş yüzünden yurdunu terk etmek zorunda kalan ve bir bebeği kurtarmak için herşeyi feda eden genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Bir yirminci yüzyıl klasiği olan oyunun bu yapımında müzik, kara mizah ve renkli karakterler öne çıkıyor.

Oyunda Pınar Öğün’e Galler tiyatrosunun tanıdık yüzleri ile genç isimler de eşlik ediyor. Başroldeki genç kızı Rebecca Hayes oynuyor. Diğer rollerde ise Geraint Rhys Edwards, Siôn Eifion, Sara Harris-Davies, Noel James, Glyn Pritchard ve Mali Ann Rees paylaşıyorlar. Oyunun tüm müziklerini yapan Gwenno aynı zamanda Hikaye Anlatıcısı rolünde ekibe katılıyor ve oyundaki şarkıları seslendiriyor.

Galler Ulusal Tiyatrosu’nun özel uygulaması Sibrwd (Türkçe anlamı ‘Fısıltı’ ) sayesinde oyun Galce konuşmayan izleyiciler tarafından takip edilebiliyor. Telefona indirilebilen uygulama, ekranda konuşulanları gösterirken, izleyicinin kulağına da sahnede olanları fısıldıyor. Mekanda ayrıca uygulamanın yüklü olduğu cihazları tiyatrodan edinmek de mümkün.

Turne Programı 

Ffwrnes, Llanelli
2 – 4 Ekim 2019 theatrausirgar.co.uk 0345 2263510

Portland House, Cardiff 8 – Ekim 2019 wmc.org.uk
029 2063 6464

Pontio, Bangor
15 – 18 Ekim 2019 

Aberystwyth Arts Centre 21 & 22 Ekim 2019 aberystwythartscentre.co.uk 01970 62 32 32

Kaynak: Medya Blok – https://medyablok.net/2019/10/galler-tiyatrosunda-ilk/#

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu