DünyadanHaberler

Paris Odeon Tiyatrosu işgali 25. gününde

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan tarihi Odeon Tiyatrosu’nda 4 Mart gününden bu yana kültür sektörü çalışanlarının işgali devam ediyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan tarihi Odeon Tiyatrosu’nda 4 Mart Perşembe günü başlayan işgal 25 gündür devam ediyor. 50 kültür sektörü çalışanının Kovid-19 salgını nedeni ile kapatılan tiyatroların, sinemaların, müzelerin ve benzeri işletmelerin yeniden açılmasını talebiyle başlattığı işgal eylemi, hükümetten kültür ve sanat sektöründe çalışanlar için yardım planı istiyor.

Geçtiğimiz hafta Kültür Bakanı Roselyne Bachelot ise, Odéon Tiyatrosu’na sürpriz bir ziyarette bulunarak, işgalcilerin taleplerini dinlemişti. Bakan Bachelot, çalışanların isteklerinin yerine getirilmesi için girişimde bulunacağına dair sözü vermişti. Tiyatronun içine yerleşen işgalciler ise, direnmekte kararlı olduklarını belirtmişti.

Dün Dünya Tiyatro Günü nedeniyle Odeon Tiyatrosu önünde buluşan sanatçılar Victor Jara’nın “El pueblo unido” adlı eserini seslendirdi.

Cumartesi günü, yüzlerce müzisyen Odéon Tiyatrosu önünde toplandı ve sanat emekçilerinin güvencesizliğini protesto etmek amacıyla bir konser düzenledi.

Fotoğraf: @MagnusRadius
@MagnusRadius
Fotoğraf: Arthur Brondy
Fotoğraf: Arthur Brondy

Başa dön tuşu