DünyadanHaberler

Paris Belediyesi pandemiden etkilenen kültür sanat sektörü çalışanlarına 15 milyon Euro’luk destek paketi açıkladı

Paris Belediyesi Covid-19 salgını nedeniyle etkilenen özel tiyatroları desteklemek için, Kültür Bakanlığı ile bir strateji planı hazırladı.

Paris Belediye Başkanı Salı günü yaptığı bir açıklama ile “Kültür Ağustosu” adını verdikleri 15 milyon avroluk destek paketini açıkladı.

19 mayıs günü Paris Belediyesi Kültür Ateşesi Christophe Girard, Paris’teki sanat sektörü çalışanlarına 15 milyon euro destek planı ve “Kültür Ağustosu” adını verdikleri bir dizi etkinlik düzenleyeceklerini açıkladı.

“Herkesi uyandırma” planı

Kültür Ateşesi Christophe Girard ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo
Fotoğraf: PATRICK GELY / SIPA

Bu desteğin birçok kültürel dernek, tiyatro, festival ve müzelere yardım amaçlı yapılacağı açıklandı. Pandemi nedeniyle olumsuz etkilenen kültür sanat sektörü çalışanlarını ve yeni inisiyatifleri tetiklemek amaçlı tasarlanan bu plan Paris Belediye Başkanı Hidalgo tarafından teklif edilip, Paris Belediye Meclisi üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

Belediyenin ayırdığı bütçe’nin 12 milyon Euro’su, her sene Belediye’den yardım alan kültür sektörü mensuplarının, farklı kurum ve sanatçılara karşı aldığı sorumlulukları tamamlamaları için ayrıldığını belirtti.

Kültür Bakanlığı ve farklı kurumlarla işbirliği

Paris Belediyesi ayrıca kültür bakanlığıyla beraber, önceden destek almayan sanatçılara bir gişe sistemi kurmayı planladığını açıkladı.

Bu sistemde:

  • 500.000 Euro Ulusal Müzik Merkezinin acil dayanışma fonuna
  • 700.000 Euro tiyatro, sokak performansları, sirk vb. için acil dayanışma fonuna
  • 50.000 Euro Dramatik Yazarlar ve Besteciler Derneğinin acil dayanışma fonuna verilecek.
  • 1.450.000 Euro’da sinema sektöründeki bağımsız sinemalar ve kısa metraj film sektörü için ayrılacak.

Ağustos ayı kültür etkinlikleri

Ayrıca 500.000 Euro Paris’te düzenlenecek “Ağustos Kültür Ayı” projesine ayrıldı. Girard : “Bu pandemiden dolayı birçok Paris’li ağustos ayında tatile gidemeyecek ve şehirde kalacak. Bu nedende Paris Belediyesi olarak onlara daha verimli bir kültürel destekte bulunmak istedik” dedi.

Ayrıca bir bütçede genç sanatçıların işlerine destek vermek amacıyla ayrıldı.

Pandemi başladıktan hemen sonra, Paris belediyesi bütün sanat dernekleri, sanat atölyeleri ve kültür merkezlerin kiralarını 6 ay iptal etmişti.


Bu haber Francetvinfo adlı siteden Gazete Müstehak tarafından çevrilmiştir.

Başa dön tuşu