HaberlerYurttan

Pandemide halka ibanı, müzisyene intiharı, tiyatro salonlarına kira, fatura ve vergi borcunu layık gördüler; AKP’li Cumhurbaşkanına 300 odalı yazlık saray yaptılar

Covid-19 salgının ülkemizde giriş yaptığı ve hızla yayılmaya başladığı günlerde “Biz Bize Yeteriz” diyerek halka İBAN atan, sanatı ve sanat emekçilerini 16 aydır işsizliğe ve açlığa mahkum eden AKP hükümeti 300 odalı yazlık saray yaptırdı.

16 aydır özel tiyatrolar perde açamazken bu süreçte sahneye çıkamayan sanatçılar, dekor tasarımcıları, kostüm tasarımcıları ve daha pek çok sanat emekçisi ise işsiz kaldı. Sanatçılar bu zaman diliminde pek çok sıkıntıyla karşı karşıya kaldı.

Salon sahipleri gelirleri olmaksızın kiralarını, faturalarını, vergi ve prim borçlarını ödemekle yükümlüyken; devlet ve yerel yönetimlerden yeterli desteği göremeyen Küçük Salon, Öykü Sahne, Galata Perform, Toy İstanbul ve Kadıköy Theatron maddi zorluklar nedeniyle sahnelerini tamamen kapatmak zorunda kaldı.

16 aydır perde açamayan yaklaşık 450 tiyatroya toplamda verdiği 24 milyon TL’yi “rekor destek” olarak savunan AKP hükümeti daha önce inşaat şirketlerinden Kolin İnşaat’a 36 kez, Cengiz İnşaat’a 30 kez, Makyol İnşaat’a 24 kez, Limak İnşaat’a 19 kez, Kalyon İnşaat’a 19 kez olmak üzere toplam 128 kez yaptığı vergi indirimini tiyatrolara ve sanatçılara 1 (bir) kez olsun yapmadı.

Ortada herhangi bir gelir güvencesi olmadan kira, fatura, SGK primleri ve vergiler için herhangi bir destek paketi açıklamayan devlet yetkilileri 16 aydır açıkça tüm sektörleri açlığa mahkum etti! Sorumsuzca “lebaleb” kongreler düzenleyenler 100’ün üzerinde müzisyen intihar ederken kulaklarını tıkadı.

640 Milyon Lira Harcanarak 300 Odalı Yazlık Saray Yaptılar

Bugün ise Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 2018 – 2021 yılları arasında 640 milyon lira harcanarak inşa edilen “Yazlık Saray”ın mimarı Şefik Birkiye görselleri web sitesinden paylaştı.Marmaris’te inşa edilen ve kamuoyu tarafından ‘Yazlık Saray’ olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Devlet Konuk Evi 2019 yılında tamamlanmıştı.

Pandemide halka ibanı, müzisyene intiharı, tiyatro salonlarına kira, fatura ve vergi borcunu layık görenler; AKP’li Cumhurbaşkanına 640 milyon lira harcanarak 300 odalı yazlık saray yaptılar.

640 milyon lira harcanarak yapılan 300 odalı yazlık sarayın yayınlanan görselleri ise şöyle:

İsmail Şahin’in haberinin tamamına ise ulaşmak altta bulunan paylaşıma tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu