DünyadanHaberler

Pandemi nedeniyle iptal edilen Glyndebourne Opera Festivali, müzikseverler için festivali dijital ortama taşıyor

Pandemi nedeniyle iptal edilen Glyndebourne Opera Festivali, müzikseverler için festivali dijital ortama taşıyor. Bu kapsamda, dün başlatılan Glyndebourne Open House projesiyle, her pazar yeni bir opera ücretsiz erişime açılacak.

Yaz aylarında gerçekleşen en önemli opera festivallerinden biri olan Glyndebourne Festivali, yaşanan küresel korona virüs salgını nedeniyle bu sene evlere taşınıyor. Festival, Glyndebourne Open House projesiyle pazar akşamlarını ‘opera gecesi’ne çevirerek, müzikseverleri oturma odalarında bir festival havası yaratmaya davet ediyor. Proje kapsamında, Glyndebourne’un resmi internet sitesi ve YouTube kanalı üzerinden erişime açacağı operalar, bir hafta süresince ücretsiz olarak izlenebilecek.

“Figaro’nun Düğünü” erişime açıldı

Glyndebourne’un dün akşam ücretsiz erişime açtığı ilk videoyla başlattığı proje, açılışı Mozart’ın dünyaca ünlü “Figaro’nun Düğünü” ile yaptı. 31 Mayıs’a kadar seyredilebilecek opera, Evlenmek üzere olan Figaro ve Susanna ile yanlarında çalıştıkları Kont ve Kontes Almaviva arasında geçen entrikalı hikayeyi konu alıyor. Glyndebourne’un internet sitesinde ise haziranın ilerleyen günlerinde yayınlanacak diğer operalar açıklandı. Buna göre “Figaro’nun Düğünü” ardından yayınlanacak operaların listesi şöyle:

31 Mayıs – 7 Haziran: Don Giovanni (Mozart)

7 -14 Haziran: Così Fan Tutte (Mozart)

Operaları, Glyndebourne’un YouTube kanalı üzerinden seyredebilirsiniz. 

Kaynak: ArtDogİstanbul

Başa dön tuşu