HaberlerYurttan Haberler

Özgür Gündem davasında Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Bilge Aykut beraat etti

Özgür Gündem davasında Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Bilge Aykut beraat etti. Mahkeme, İnan Kızılkaya, Eren Keskin, Kemal Sancılı ve Zana Bilgi Kaya’nın dosyalarını ayırdı.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinde yayınlanan yazı ve haberler nedeniyle gazetenin yayın danışma kurulu üyelerinin yargılandığı davada karar açıklandı.

İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugünkü duruşmaya, yargılanan dilbilimci Necmiye Alpay, gazeteci İnan Kızılkaya, avukat Eren Keskin, genel yayın yönetmeni Zana Bilir Kaya ve gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı katıldı. Duruşmayı HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Ahmet Şık, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Uluslarası Af Örgütü, P24 Eşit Haklar için İzleme Örgütü, Gazetecileri Koruma Komitesi’nden (CPJ) gözlemciler de duruşmayı izledi.

Alpay, Erdoğan ve Aykut’a beraat

Mahkeme, Aslı Erdoğan’ın ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’ ile ‘örgüt üyeliği’ suçlarından beraatine karar verdi. Erdoğan’a yöneltilen ‘terör örgütü propagandası’ yapma suçu yönünden de Basın Kanunu uyarınca dava açılabilmesi için gerekli dört aylık süre dolduğu için düşme kararı verildi. Necmiye Alpay ve Bilge Aykut da tüm suçlardan beraat etti.

Haklarında yakalama kararı bulunan ve henüz ifadesi alınmamış olan Filiz Koçali ve Ragıp Zarakolu’nun dosyalarının ayrılmasına hükmedildi. Zana Bilir Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Eren Keskin’in avukatları da savunma için süre talep ettiğinden bu kişiler hakkındaki dosya ayrıldı.

Kaynak: Evrensel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu