HaberlerVideoYurttan Haberler

[Özel Haber] XVII: Direklerarası Seyirci Ödülleri sahiplerini buldu…

XVII. DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ
Direklerarası Seyircileri’nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2016-2017 tiyatro sezonunda İstanbul’da sahneye konan oyunları seyrederek performans, tasarım ve yapımlar kategorilerinde başarılı olarak değerlendirdiği oyunlar, oyuncular ve tiyatroların ödülleri Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen bir törende takdim edildi.
 

2017 Tiyatro Emek Ödülü Vecihi Ofluoğlu’na takdim edildi.

2017 Tiyatro Emek Ödülü Vecihi Ofluoğlu’na takdim edildi. Türkiye’de pandomim sanatının gelişmesini ve akademik platforma taşınmasını sağlayan akademisyen, sanatçı VECİHİ OFLUOĞLU’nun bu yıl sanatta 50. yılı.
Vecihi Ofluoğlu ödül konuşmasında “37 yıldır İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda eğitmenlik yapıyorum. Emekli oldum geçen yıl ama halen 3 üniversitede devam ediyorum eğitmenliğe. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Türkiye’de ilk kez pandomim sanat dalını kurduk ve 100’e yakın öğrenci mezun ettik. Şimdi de yeni bir takım oluşumlara kapı açmaya başladık. Sanıyorum 2017–2018 eğitim yılında Işık Üniversitesi’nde Sahne Sanatları bölümü kuruyoruz ve kurucu kişilerden biriyim. Ne mutlu bize ki yeni sanatçılar yetişecek…” dedi.
 

Tiyatro Halkla İlişkiler Görevlileri

Aylık oyun program ve bilgi akışlarının aksamadan ulaşmasını sağlayarak seyir programlarının verimli bir şekilde oluşmasını sağlayan tiyatro yöneticilerine takdim edildi. Ödülleri Kadıköy Theatron’dan Cansu Kahvecioğlu, TOY İstanbul’dan Dilek Orhan, Sarıyer Belediye Tiyatrosu’ndan Ekin Gündü ve Kadıköy Emek Tiyatrosu’ndan Polen Çokçok aldı.
Sarıyer Belediye Tiyatrosu’ndan Ekin Gündü ödül konuşmasında “2009 yılında yeniden yapılandık ve bugüne kadar 32 tane proje çıkardık. Ve bu projelerimizde en ufak bir sansüre uğramadığımız için sayın Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e çok teşekkür ediyorum. Ülke olarak iyi durumda değiliz, hepimiz bunun farkındayız ve hepimiz bunun acısını yaşıyoruz. En genciniz ve en toyunuz olarak şunu söylemek istiyorum. Biz susarsak toplumumuz da susacak, susmayalım lütfen.”
Ekin Gündü’nün konuşmasının tamamını buradan izleyebilirsiniz;


Vasıf Öngören Ödülü

Her yıl Vasıf Öngören’in tiyatro anlayışını günümüzde yansıtan ve Öngören ailesinin kendi değerlendirmeleri sonucu, önerilen kişi oyuncu ya da topluluklara verilen ödül bu yıl “Şatonun Altında” oyunu ile Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğu’na verildi. Ödülü Vasıf Öngören’in kızı Aslı Öngören takdim ederken ekip adına Güray Dinçol teslim aldı.
Aslı Öngören konuşmasında “Bu ödülü sanırım 10 yıldır kişilere, kurumlara, ressamlara, heykeltıraşlara veriyorum. Babamın dünya görüşüyle buluşanlara veriyorum. Ne çekiyorsak omurgasızlıktan çekiyoruz çünkü. Ee, bir de hayır demek hayır demektir tabii. Genç bir ekibe gidiyor bu yıl. Diğer işlerini heyecanla bekliyorum doğrusu… Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğu’na gidiyor bu yıl ödül.”
Ödülü alan Güray Dinçol ödül konuşmasında “Ben Ankara’lıyım ve alaylı bir tiyatro geçmişinden geliyorum. Ankara’da bizim tek bir bahçemiz vardı. Dil ve Tarih Çoğrafya Fakültesi’nin bahçesi, oradaki hocalarımız da bizim şu an yürüdüğümüz yolun tohumlarını atanlar, kanun hükmünde kararnamelerle ihraç edilen bütün hocalarımıza ve önümüze bir yol açmış bütün hocalarıma buradan bir selam çakmak istiyorum” dedi.
Aslı Öngören ve Güray Dinçol’ün konuşmasının tamamını buradan izleyebilirsiniz;


Zeki Göker Ödülü

Direklerarası Ödül Komitesi’nden gelen çağrı üzerine bu yıldan başlayarak “Zeki Göker Tiyatro Ödülü” başlığı ile bir özel ödül verilmesi kararı alındı. Bütün yaşamını politik tiyatroya adamış bir tiyatro adamı olan Zeki Göker’in adını taşıyacak ödül bu yıl ilk kez verildi.
Ödüle, Ankara Birlik Tiyatrosu’nun 46. yılında Zeki Göker’den kalan emaneti omuzlayıp politik tiyatroya olan inancını hâlâ diri tutan“ENDER YİĞİT”  layık görüldü.
Ödülü takdim eden Gül Göker konuşmasında “Gençlik yıllarında birlikte tiyatroya başladılar, daha lise çağlarında. Daha sonra aynı siyasi görüş içerisinde omuz omuza 12 Mart faşizmini birlikte kucakladılar. 1971 yılında bir otel odasında Ankara Birlik Tiyatrosu’nu birlikte kurdular. Ve bugün Ankara Birlik Tiyatrosu 46 yaşına bastı. Zeki Göker Ödülü için Ender Yiğit’ten daha iyi bir isim olamazdı. Bütün Ankara Birlik Tiyatrosu adına kutluyorum” dedi.
Ödülü alan Ender Yiğit konuşmasında “1965 yılından beri arkadaşım olan Zeki Göker adına verilen bu ödülü benim için kabullenmek büyük bir onur. Öyle günler yaşıyoruz ki özellikle genç tiyatrocu arkadaşlarıma sesleniyorum. Kırın zincileri, yıkın duvarları, Anadolu’yla kucaklaşın; çünkü tiyatro sizin sayenizde halka ulaştıkça aydınlık günler gelecektir. Ve Türkiye’nin Zeki Göker gibi boyun eğmeyen sanatçılara ihtiyacı var!” dedi.
Gül Göker ve Ender Yiğit’in konuşmasının tamamını buradan izleyebilirsiniz;

 

Çocuk Oyunları Yapım Ödülü Tiyatro Gülgeç’e takdim edildi.

Çocuk Oyunları Yapım kategorisinde ödülü “Bir Çocuk Masalı” ve “Turunç” oyunlarıyla Tiyatro Gülgeç alırken ödülü alan Bihter Gülgeç Saka konuşmasında “Yol arkadaşlarıma her şey için teşekkür ediyorum. Çok küçükken beni tiyatroyla babam tanıştırmıştı ve Emre (Saka) tiyatroya babamın soyadını koymuştu. İzninizle bu ödülü babam Haydar Gülgeç adına almak istiyorum” dedi.
Emre Saka: “Dileğimiz o ki daha fazla özgün çocuk oyunlarının çoğalması. Oyundan bir replik ‘Her çocuk eşsiz birer yetenektir!’” dedi.
 
 

Umut Veren Yeni Tiyatro Grubu Sahne 6 oldu

Umut Veren Yeni Tiyatro Grubu ödülünü bu yıl “Romeo ve Juliet’in Tarifsiz Hikâyesi” adlı oyunuyla Sahne Altı ekibi aldı. Ödülü alan Hakan Atalay konuşmasında “2. sınıftayken bir parantez içini bankoya söylemem gerekirken diğer tarafa söylediğim için beni azarlayan sevgili hocama bu arkadaşı göndermek istiyorum. Ve Direklerarası’na çok teşekkür ediyorum bizi bu dinazorlardan kurtardığı için” dedi.
Hakan Atalay’ın konuşmasının tamamını buradan izleyebilirsiniz;

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü Craft Tiyatro’dan Berker Güven’e gitti.
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödülünü Craft Tiyatro’nun Yen oyununda oynayan Berker Güven kazanırken, oyunda olduğu için yerine ödülü İbrahim Çiçek aldı.
İbrahim Çiçek ödül konuşmasında:


Özgün Yeni Oyun Ö
dülü

Özgün Yeni Oyun ödülü “Yaşlı Çocuk” oyunuyla GalataPerform ve  “Ev’vel Zaman” oyunuyla Gülce Uğurlu’ya verildi.
Gülce Uğurlu ödül konuşmasında “Biz oyunun provalarının bir kısmını bu salonda yaptık. Bugün buraya gelirken yolumu kaybettim. Binalar yıkılmış, yollar değişmiş, çok zor geldim buraya. Ve yaklaşık 1.5 sene önce burada yapıyorduk provalarımızı. Her şey çok hızlı değişiyor ve ben ülke olarak yolumuzu kaybettiğimizi düşünüyorum, bir an önce bulmamızı diliyorum!” dedi.

GalataPerform’dan ödülü alan Yeşim Özsoy ise konuşmasında “Özgün ve yeni olmak için senelerdir uğraşıyoruz ve bu ödül bizim için çok önemli. Biz bu oyunu barış ve çocuklar için yaptık. Bu oyuna sesini, nefesini ve her şeyini üfleyen herkese teşekkür ediyorum. Sevginin, barışın ve özgürlüğün yeneceği bir dünya hayal ediyorum!” dedi.


Işık Tasarımı Ödülü Önder Arık’a Takdim Edildi. 


Işık Tasarımı
ödülünü Coriolanus oyunundaki tasarımıyla Önder Arık aldı.Kostüm Tasarımı
ödülü Taşra Kabare’nin Kel Şarkıcı oyunundaki tasarımıyla Hilal Polat’a verildi.

Komedi Kadın Oyuncu Ödülü Demet Evgar’ın oldu.


Komedi Kadın Oyuncu ödülü
 39 Basamak oyunundaki performansıyla Demet Evgar’a verilirken, sette olduğu için törene katılamayan Demet Evgar adına ödülü Alican Yücesoy aldı.

Komedi Erkek Oyuncu ödülü Tiyatro 21’in “Hey Mexico” oyunundaki performansıyla Anıl Çelik’e verildi.

 
Küçük Salon Kadın Oyuncu ödülü  Craft Tiyatro’nun “Yutmak” oyunundaki performansıyla “Merve Dizdar”a verildi.

 
Küçük Salon Erkek Oyuncu ödülü Entropi Sahne’nin “Ebedi Barış” oyunundaki performansıyla Serdar Yeğin’e verildi.

Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü Ya Da Tiyatro’nun “Enayi” oyunundaki performansıyla Sanem Öge’ye verildi. Sanem Öge ödül konuşmasında “Sıkça enayi yerine konduğumuz şu günlerde ‘enayi’ kavramını yeniden sorgulattığı için de değerli buluyorum bu projeyi” dedi.

 
Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü Tiyatro Pera’nın “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” oyunundaki performansıyla Doğan Akdoğan’a verildi.

 
Erkek Oyuncu ödülü İstanbul Devlet Tiyatrosu’ndaki “Giydirici” oyunundaki performansıyla Celal Kadri Kınoğlu’na verildi. Kınoğlu konuşmasında “Bütün öğrencilerim için, bütün genç oyuncular için, bütün genç yönetmenler için, en fazla daha lise çağlarında hayaller kurup oyuncu olmayı kafasına takıp bir yandan da Boğaziçi’ni, Çapa’yı falan kazanacakken bunu ailesine nasıl açıklayacağını bilmeyen o tanımadığım yazarlar ve oyuncular için alıyorum. Ve karşımda oynamasını beklediğim bir oyuncu var biricik kızım, onun için alıyorum. dedi.


Yenilikçi Tiyatro ödülü

Yenilikçi Tiyatro ödülü Şatonun Altında oyunuyla Fiziksel Tiyatro Araştırmaları ekibine verildi. Ödülü oyunun yönetmeni Güray Dinçol teslim aldı.


Oyun Yazarı ödülü

Oyun Yazarı ödülü Semaver Kumpanya’da sergilenen “Mağrur Fil Ölüleri” oyununun yazarı Hakan Tabakan’a verildi. Hakan Tabakan konuşmasında; “Oyunumun görünür kılınmasını sağlayan Semaver Kumpanya’ya teşekkür ediyorum” dedi.


Yönetmen ödülü Bakırköy Belediye Tiyatroları’na takdim edildi.


Yönetmen ödülü
Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın “Gülünç Karanlık” oyununun rejisiyle Nurkan Erpolat’a verildi. Nurkan Erpolat konuşmasında “Tiyatronun bir iletişim olduğunu düşünüyorum ve şu geçirdiğimiz zor günlerde iletişimi kesmemek gerektiğini düşünüyorum” dedi.


 

Ensemble Ödülü

Ensemble ödülü Yolcu Tiyatro’nun “Joko’nun Doğum Günü” oyunundaki performansıyla oyunun ekibine verildi.

 

Komedi Ensemble Ödülü

Komedi Ensemble ödülü Mahallenin Gençleri ekibinin “İki Efendinin Uşağı Alaturka” oyunundaki performansıyla oyunun ekibine verildi. Ödül konuşmasında Oğuz Nisanoğlu “Tek adam zihniyetiyle büyüyen bir nesiliz biz ve bu nesil olarak ekip ödülü almak çok anlamlı!” dedi.

 

Tek Kişilik Prodüksiyon ödülü

Tek Kişilik Prodüksiyon ödülü Ezop Sahne’ye “Aşiyan” oyunuyla verildi. Ödülü Hande Selen Canar ve Bihter Dinçel aldı. Hande Selen Canar ödül konuşmasında “Çok genç bir sahneyiz. Bir delilik mi yaptık diye düşünürken, seyirci jürisi olarak bize bu ödülü verdiğini ve doğru yoldasınız dediğiniz için teşekkür ederim sizlere” dedi.
Bihter Dinçel: “Dün gece oyundan 10 dakika önce bir arkadaşımla konuşuyorduk. Ve ikimiz de çok üzgündük. Hepimiz gibi… Memleketin ahvali üzerine konuşurken deyim yerindeyse ‘Madem atı alan Üsküdar’ı geçti, biz Beşiktaş’ta ne yapıyoruz?’ derken bir uğultu başladı. Sonra o uğultu bir sese dönüştü, sonra o ses kalp çarpıntısına dönüştü. Ve Beşiktaş inlemeye başladı. Biz oyunu durdurduk, seyirciyle çıktık dışarı ve daha sonra geri gelip oyunu oynadık!” dedi.

 

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülleri

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülleri “Mahallelere Tiyatro Projesi” ile  Sarıyer Belediye Tiyatrosu’na,  “Balat Monologları Müzesi” oyunuyla GalataPerform’a “Ara Durak” oyunuyla Şermola Performans & Fringe Ensemple’a ve “Kıran Resimleri” oyunuyla Bakırköy Belediye Tiyatroları’na verildi.
“Mahallelere Tiyatro” projesi için ödülü alan Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Erdem konuşmasında “Türkiye’nin yarısından çoğu birkaç gündür üzgün ve kızgınız. Çünkü arsızlığın ve hırsızlığın had safhada olduğu bir dönem yaşıyoruz. Böyle bir dönemde bu ödül çok iyi geldi. O yüzden çok teşekkür ediyorum”

 

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülleri
Balat Monologları Müzesi oyunuyla GalataPerform’a verildi.

Şermola Performans ve Fringe Ensemple ortak yapımı Ara Durak’ın ödülünü Mirza Metin aldı.

Mirza Metin ödül konuşmasında;


 
Bakırköy Belediye Tiyatroları, Kıran Resimleri oyunuyla ödülü almaya hak kazanırken, ödülü ekip adına Didem Germen aldı.


Prodüksiyon Ödülü
Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın “Gülünç Karanlık” oyununa verildi. Bakırköy Belediye Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Alican Yücesoy ödül konuşmasında “İhraç edilen sanatçılar, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin ihraç edilen tüm akademisyenleri adına alıyoruz!” dedi.

 
 
Koreografi: Melek Yel, Kanlı Düğün, Versus Tiyatro


Sahne Tasarımı: Behlüldane Tor, Huzur, İstanbul Devlet Tiyatrosu
 

Kurum Tiyatroları Ödülleri
Kurum çalışanlarının arasında güven, dayanışma ve motivasyonu tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla sahnelenen yapımları, bu projeyi sağlayan kurumlarla oyunun yönetmenlerinin de değerlendirildiği “Kurum Tiyatroları Ödüllerini” Netaş Tiyatro Topluluğu, MAVİ Tiyatro ve BERKO Çocuk Tiyatrosu kazandı.
Mavi Tiyatro adına ödülü alan Cenk Sözeri “Herkesin oyuncu olmak istediği bir dönemden geçiyoruz. Manav bile bana ‘Beni oyuncu yapar mısın?’ diyor. Bu çok güzel bir şey tabii ki ama bize her şeyden önce seyirci gerekiyor. Çünkü seyirci kolay yetişmiyor!” dedi.
 
Sürekli Mükemmeliyet: Tilbe Saran
Müzikal – Müzikli Oyun: Hedwig ve Angry Inch, Kazan Dairesi
 
Performans Ödülleri
Kadın Oyuncu: Nergis Öztürk, Akciğer, Tiyatro İN
Umut Veren Genç Kadın Oyuncu (İstanbul) : Begüm Gülsoy, İki Efendinin Uşağı Alaturka, Mahallenin Gençleri
 
Tasarım Ödülleri
Efekt Tasarımı: Erhan Aşar, Karıncalar _ Bir Savaş Vardı, İBB Şehir Tiyatroları törene katılamadığı için ödülü yerine Raif Akyüz aldı. 

Özgün Tiyatro Müziği:
 Çağrı Beklen, Kundakçı, Oyun Atölyesi
 

 
ÇOCUK OYUNLARI
Yapım: Fısıltı Odası, MİMBAZ
Yapım: Bilge Aşçı, Tiyatro Pan
 
Farkındalık Yaratan Projeler
Tiyatroda ortaya koyulan yapıtlarıyla FARK YARATANLARI, toplumda FARKINDALIK yaratmak üzere gözlemlediğimiz projeler.
Ahmet Öztürk’ün yazıp yönettiği, BSF’in (Bilimde, Sanatta, Felsefede Proje Grubu), “İyi ki Doğdun Meleğim” oyunu
Yonca İnal’ın yazdığı Okan Patırer’in yönettiği, İBB Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi’nin mezuniyet oyunu, “Öteki Beriki İlerisi Gerisi”
İstanbul Temaşa Tiyatrosu’nun otizme duyarlılık projesi olan oyunu “Fareler ve İnsanlar”

Yeni Mekanlar Ödülü

AKASYA Alışveriş Merkezi
Yetişkinler ile çocuklar için Akasya Alışveriş Merkezi’nde ve Kidzania’da seyirciye sunulan tiyatro mekanlarından dolayı Yeni Mekanlar Ödülü AKASYA Alışveriş Merkezi’nin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu