HaberlerYurttan

Oyuncular Sendikası ‘Ülkemizde süregelen ve yaşamın her alanına sirayet eden baskı ve korku ikliminden yorulduk.’

Oyuncular Sendikası, Uğur Dündar’ın sunduğu programdaki sözleri nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla 4’er yıl 8’er aya kadar hapisle cezalandırılmaları istenen Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın soruşturma sürecine tepki gösterdi.

Oyuncular Sendikası sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Müjdat Gezen ve Metin Akpınar halkın sanatçısı, bizlerin de hocalarıdır. İfade özgürlüğü kapsamında yaptıkları açıklamalar nedeniyle savcılık makamının hapis cezası istemesini anlayamıyoruz, kabul edemiyoruz. Ülkemizde süregelen ve yaşamın her alanına sirayet eden baskı ve korku ikliminden yorulduk. Çağdaş, ilerici ve özgür bir ülke özlemi duyuyoruz.” dedi.

Oyuncular Sendikası’nın açıklamasının tamamı:

21.12.2018 tarihinde Uğur Dündar’ın sunduğu “Halk Arenası” programdaki sarfettikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla 1 yıl 2’şer aydan 4 yıl 8’er aya kadar hapisle cezalandırılmaları istenen Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında savcı mütalaasını açıklayarak ceza talep etti.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar halkın sanatçısı, bizlerin de hocalarıdır. İfade özgürlüğü kapsamında yaptıkları açıklamalar nedeniyle savcılık makamının hapis cezası istemesini anlayamıyoruz, kabul edemiyoruz. Ülkemizde süregelen ve yaşamın her alanına sirayet eden baskı ve korku ikliminden yorulduk. Çağdaş, ilerici ve özgür bir ülke özlemi duyuyoruz.

Toplumun ilerleyebilmesi için sanata; sanatın ilerleyebilmesi için de ifade özgürlüğüne ihtiyacımız var.

Bu nedenle sanatın her yerde, her koşulda ve daima birleştirici ve onarıcı gücüne olan inancımızla, sayın mahkemenin de bu doğrultuda bir karar vereceğine inanmak istiyoruz.

Oyuncular Sendikası

Başa dön tuşu