HaberlerYurttan Haberler

Oyuncu Cenk Dost Verdi, Gülmen ve Özakça için yapılan basın açıklamasında gözaltına alındı.

Açlık grevlerinin 149’uncu gününde Gülmen ve Özakça için yürümek isteyen kitleye müdahale eden polis çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Nuriye ve Semih için Dayanışma Platformu çağrısıyla 149 gündür işlerine geri dönme talebi ile açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek vermek için Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelerek eylem yapmak isteyenlere polis müdahale etti.
Müdahale sırasında Yolcu Tiyatro’nun sanatçılarından Cenk Dost Verdi de gözaltına alınan isimler arasında.  Gözaltı haberini Yolcu Tiyatro hesabı duyurdu.


 

Aralarında, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin de içinde bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu Süreyya Operası önünde bir araya geldi. Özakça ile Gülmen’in fotoğraflarını taşıyan kitle, “Nuriye ve Semih yalnız değildir” sloganını atarak yürüyüşe geçmek istedi. Kitlenin yürüyüşüne engel olan polis çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.
Halkın Hukuk Bürosu, Twitter’dan yaptığı açıklamada gözaltı sayısının 35 olduğunu duyurdu. Gözaltılar, Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

GÖZALTINA ALINANLARIN İSİMLERİ

Şimdiye kadar, Meryem Göktepe, Ümit Efe, Emine Cansever, Nurten Karahancı, Songül Yücel, Ezgi Yergin, Tolga Akyıldız, Furkan Çelik, Ülkü Gündoğdu, Cihan Kaplan, Ulaş Metin, Murat Yıldırım, Onur Eyidoğan, Hüseyin Demir, Özgür Benol, Cenk Dost Verdi, Süleyman Acar, Ebru Esen, Gizem Kayaoğlu, Onurcan Sömen, Murat Şaşmaz, Tuncay Çetin, Erhan Güler gözaltına alındığı öğrenildi.
 
Kaynak: Evrensel.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu