HaberlerYurttan Haberler

Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Birliği-Derneği'nden Mimar Sinan Üniversitesi’nde Yaşanan Dayak Olayıyla İlgili Açıklama…

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde, bir lisans öğrencisinin 10-11 yaşında öğrencileri bir sınıfa kapatıp kırbaçla dövdüğüne dair çıkan haberler üzerine Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Birliği-Derneği yazılı bir açıklama yaptı.

Basına ve Kamuoyuna Duyurumuzdur;
Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Birliği-Derneği olarak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nde yaşanan dehşet verici olayı kınıyoruz ve bu durumun yaşanmasına sebep olan herkesin ülke sanatının en önemli eğitim kurumlarından biri olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar  Üniversitesi’nden uzaklaştırılmasını talep ediyoruz.
Mimar Sinan Konservatuvarı Bale Bölümü ortaöğrenim çocuklarına sistemli uygulanan dayak olayı  hiçbir şekilde kabul edilemez. Bunu normal bir şeymiş gibi sunan anlayışın hastalıklı bir ruh olduğunu ve bunların tedavi görmesi gerektiğinin altını çizeriz.
Yaşanan olay, özellikle de lisans öncesi sanat eğitimi alanında çok önemli eksiklerin olduğunu göstermiştir. Sanat eğitimi sadece sanatı iyi anlatmakla/öğretmekle değil, çocukların ruhsal ve bedensel gelişimine uygun bir şekilde anlatmakla/öğretmekle başarıya ulaşabilir. Bu dehşet verici olayın böyle köklü bir eğitim kurumunda yaşanmasının temel nedeninin de bu olduğunu düşünüyor ve bir an önce gerekli çalışmaların yapılmasını, çocukların ruh ve beden sağlığını merkeze alan bir eğitim anlayışı ile devam edilmesini istiyoruz.
Saygılarımızla…
OYÇED (Oyun Yazarları ve Çevirmenleri  Birliği-Derneği) Yönetim Kurulu

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde, bir lisans öğrencisinin 10-11 yaşında öğrencileri bir sınıfa kapatıp kırbaçla dövdüğüne dair vahim iddialar üzerine geçtiğimiz günlerde okul yönetiminden bir açıklama yapılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu