DünyadanHaberler

Oscar Wilde’ın bir zamanlar mahkum edildiği cezaevinin sanat merkezine dönüştürülmesi teklifi reddedildi

İngiltere, Berkshire’da bulunan Reading Hapishanesi’nin sanat merkezine dönüştürülmesi teklifi Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi.

2014 yılının başında kapanana kadar hapishane olarak kullanılan binada 1895 ile 1897 yılları arasında mahkum olanlardan biride Oscar Wilde. Ayrıca Wilde’ın Victoria ceza sisteminin acımasızlığını anlattığı “Reading Hapishanesi Baladı” adlı eserini burada yazdığı biliniyor.

Reading Borough Konseyi, binayı satın alarak bir kültür sanat merkezine dönüştürmek için teklif ettiği 2.6 milyon sterlinlik teklif Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi.

Birleşik Krallık Parlamento Üyesi Matt Rodda, teklifin reddedilmesi kararını “endişe” ile karşıladıklarını belirterek; “Burası eşsiz bir bina. Oscar Wilde’ın burada mahkum olduğunu düşündüğümüz zaman buranın sanat merkezine dönüştürülmesi ve toplum için korunması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bu yılın başında Banksy, Oscar Wilde’ın daktilo kullanarak cezaevinden kaçtığını grafitiyi hapishanenin duvarına resmetmiş ve kendi internet sitesinden bu esere “Create Escape” adını verdiğini duyurmuştu.

getreading.co.uk adresinde Hugh Fort imzasıyla yayımlanan “Reading Borough Council’s £2.6 million bid for Reading Prison rejected by Ministry of Justice başlıklı haberden çevrilmiştir. Haberin tamamını okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu