Haberler

Onursal Adıgüzel'den İşten atılan sanatçılar ve OHAL döneminde sanat alanında yaşanan baskılara ilişkin soru önergesi!

Onursal Adıgüzel: Sanattan ve Sanatçıdan Neden Korkuyorsunuz?

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda işten çıkarılan sanatçıları Meclis gündemine taşıdı. Adıgüzel, “Sanattan ve sanatçıdan neden korkuyorsunuz?” diye sordu.
Adıgüzel, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Olağanüstü Hal uygulamalarının sanat kurumları ve sanatçılar üzerinde oluşturduğu baskılara dikkat çekerek, “Hükümet eliyle yaratılan baskı ortamı yalnızca sanat icra edenleri değil, sanatseverleri de tehdit eder boyuta gelmiştir” ifadelerini kullandı.
Oyuncular Sendikası tarafından yapılan açıklamaya atıfta bulunarak konuşan Adıgüzel, “OHAL kapsamında çıkarılan 667 No’lu Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda görev yapan 5 oyuncu ve bir yönetmen açığa alınmış, ardından taşerona bağlı 21 oyuncunun işine taşeron firma tarafından herhangi tatmin edici bir açıklama yapılmadan son verilmiştir. İşine son verilen oyunculardan 13’ünün göreve iade edilmesine karşın, diğer 8 oyuncunun 2 aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen neden işten atıldıklarına ve bu oyuncuların akıbetlerine ilişkin tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır” diye konuştu.

“Oyuncuların İşlerine Neden Son Verildi?”

Adıgüzel, aylardır sosyal medya ve çeşitli platformlardan seslerini duyurmaya çalışan İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncularına ilişkin olarak da “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda görev yapan sanatçıların işlerine hangi gerekçeyle son verilmiştir? 13 oyuncunun göreve iade edilmesine karşın, diğer 8 oyuncunun göreve iade edilmemesinin gerekçesi nedir?” diye sordu.

“Batman Şehir Tiyatrosu Neden Kapatıldı?”

Soru önergesinde Adıgüzel ayrıca kapatılan Batman Şehir Tiyatrosu’na ve geçtiğimiz günlerde Tophane’de sergi açılışına yönelik gerçekleşen saldırıya da yer verdi. “Batman Şehir Tiyatrosu’nun kapatılma gerekçesi nedir?” diye soran Adıgüzel, tiyatronun yeniden açılmasına ilişkin herhangi bir çalışma yürütülüp yürütülmediğini sordu.
Tophane’de geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylara da soru önergesinde yer veren Adıgüzel, “Aynı bölgede geçmişte de benzer sanat etkinliklerine saldırılar olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, yaşanan bu olayda bir güvenlik ihmali söz konusu mudur?” ifadelerini kullandı.
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
Onursal ADIGÜZEL
İstanbul Milletvekili
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal uygulamalarının sanat kurumları ve sanatçılar üzerinde oluşturduğu baskılar, kamuoyu tarafından endişeyle takip edilmektedir. Hükümet eliyle yaratılan baskı ortamı yalnızca sanat icra edenleri değil, sanatseverleri de tehdit eder boyuta gelmiştir. Özellikle son günlerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda görev yapan tiyatro sanatçılarının açığa alınması, işten çıkarılması, 3 yıldır faaliyet gösteren Batman Şehir Tiyatrosu’nun belediyeye atanan kayyım tarafından kapatılması ve son olarak İstanbul Tophane’de bulunan bir sergi açılışına 3 Ekim 2016 tarihinde saldırı düzenlendiğine ilişkin medyaya yansıyan haberler ciddi kaygı uyandırmaktadır. Oyuncular Sendikası tarafından yapılan açıklamaya göre, OHAL kapsamında çıkarılan 667 No’lu Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda görev yapan 5 oyuncu ve bir yönetmen açığa alınmış, ardından taşerona bağlı 21 oyuncunun işine taşeron firma tarafından herhangi tatmin edici bir açıklama yapılmadan son verilmiştir. İşine son verilen oyunculardan 13’ünün göreve iade edilmesine karşın, diğer 8 oyuncunun 2 aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen neden işten atıldıklarına ve bu oyuncuların akıbetlerine ilişkin tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır.
Bu çerçeveden hareketle;

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda görev yapan sanatçıların işlerine hangi gerekçeyle son verilmiştir?
  13 oyuncunun göreve iade edilmesine karşın, diğer 8 oyuncunun göreve iade edilmemesinin gerekçesi nedir?
  Bu oyuncuların neden işten çıkarıldığına dair herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  Şehir Tiyatroları’nda memur kadrosuyla görev yapan bir başka sanatçının sosyal medya paylaşımları sebebiyle soruşturmaya tabi tutulduğuna yönelik iddialar doğru mudur?
  Sanatçıların sosyal medya paylaşımları gizlice denetlenmekte midir?
  Batman Şehir Tiyatrosu’nun kapatılma gerekçesi nedir? Tiyatro’nun yeniden açılmasına ilişkin herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?
  İstanbul Tophane’de 3 Ekim günü gerçekleşen bir sergi açılışına yönelik saldırı iddialarına ilişkin olarak herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Aynı bölgede geçmişte de benzer sanat etkinliklerine saldırılar olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, yaşanan bu olayda bir güvenlik ihmali söz konusu mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu