HaberlerYurttan Haberler

Onur Air’da Sanatçıya Saygı Yok! 10 Bin Dolarlık Çelloyu Kırdılar!

Onur Air’in Berlin İstanbul uçuşunda sanatçı Ruşen Arslanargun’un yaklaşık 10 bin dolar değerindeki çellosu kırıldı.

30 Temmuz’da Berlin Tegel Havalimanı’ndan, İstanbul Atatürk Havalimanı’na uçan Ruşen Arslanargun, Berlin’de sağlam olarak teslim ettiği çellosunu ve koruma kabını İstanbul’da kırılmış olarak teslim aldı. Çellosuyla bir parçası olduğu Anadolu Quartet grubunun Berlin’deki konserinden dönerken sanatçı Ruşen Arslanargun ebatları nedeniyle kabine kabul edilmeyen çellosunu üzerinde üç tane kırılacak eşya ibaresi bulunan koruma kabının içindeki çellosunu elleriyle büyük bagaj bölümüne teslim etti.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda çellosu koruma kabının kilitleri açık ve kırılmış şekilde teslim edilen Arslanargun hemen kırılan çellosu ve koruma kabını fotoğraflarken o anları “O an ki hayal kırıklığımı, üzüntümü, öfkemi, şokumu nasıl anlatacağımı bilemiyorum.” şeklinde ifade ediyor. Görevlinin yönlendirmesi ile Çelebi kayıp eşya bürosuna başvuran Arslanargun burada sakinleşmesi sağlandıktan sonra tutanak tutturarak durumu belgelenirken Onur Air tarafından hazırlanan formu doldurarak şirkete zararının tazmini için başvuruda bulunuyor.

31 Temmuz’da Arslanargun avukatı Özgür Kayacı’nın aracılığıyla Onur Air’e elektronik posta ile durumu anlatan bir mail ile ulaşmaya çalışıyor. 1975’de Jean Pierre Logeay tarafından Fransa’ da yapılan ve güncel değeri 8-9 bin dolar seviyesinde olan çellonun bedeli ve iptal edilmek zorunda kalınan organizasyonlar nedeniyle Onur Air’e başvuran Arslanargun’e Onur Air verdiği yanıtta Türk Ticaret Kanunu’nun da kabul ettiği Montreal Anlaşması’nda bir bagaj için belirlenmiş olan sorumluluk üst sınırının 1,131 SDR yani 1,550 doların ödenmesi için hesap numarası isteyerek bir dönüşte bulundu. Yeni bir çello edinmekten çok uzak olan bu bedelle ancak kırılan çellosunu tamir ettirmeyi deneyebilecek olan Arslanargun olayın maddi zararından ziyade verdiği manevi zararın büyüklüğünü dile getiriyor.

Sanatçı Ruşen Arslanargun bize ulaştırdığı mailde duruma ilişkin olarak, “Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır anlayamıyorum. Bu haberi burada paylaşmak istemiyordum ama iş öyle bir boyuta geldi ki dayanamadım arkadaşlar. Daha yakın zamanda çellist arkadaşımız Beste Bulut’un da çellosu havaalanında kırılmıştı. Neler oluyor bu havaalanlarında? Neden enstrüman kırıyorsunuz? Bu hakkı size kim veriyor? Siz bizim can ve mal güvenliğimizden sorumlu değil misiniz? ve neden havaalanlarındaki bagaj veya özel ekipmanları taşıyan çalışanlarınızı bu tip konularda eğitmekten acizsiniz? Üzerinde kırılmaz etiketi bulunan binlerce malzeme, enstrüman vs elinizde parçalanabiliyor. Bu acıyı bize yaşatmayın artık lütfen!
O kadar çok canımı yaktınız ki Onur Air…  Bu olayın peşini asla bırakmayacağım. Gerekirse bu olayla ilgili besteler yapıp klibini çekerim ama bu haksızlığa başka kimse uğramasın diye asla pes etmeyeceğim.” dedi.

www.BagimsizHavacilar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu