Halimiz Ahvalimiz

Oğuz Utku Güneş / Halimiz Ahvalimiz

+Kısaca bize kendinden bahseder misiniz?
+…işte…doğduk. Oyun halini sevdik.Ablamın çok etkisi var bende. Okula ve mesleğe yönlenmemde. Oyunculuk ya dayönetmencilik oynamak hayatın tatsız gerçekliğini eğip bükmemi sağlıyor.Oyun heyecanımı yükseltiyor, bu da bana yaşam veriyor. Böyle kendimler işte…
+Şu sıralar senin gündeminde neler var ?
+..İç gündemimle dışarıdaki gündemin hesaplaşmaları karşılaşmaları.

+Oynadığınız / oynamadığınız karakterler arasında en sevdiğiniz hangisidir?

+…Sanırım oynadıklarım arasında Pirandello’nun Ağzı Çiçekli Adam’ı.Çok yıllar oldu, tek kişilik sahnelemiştim.Ne cesaret,şimdi düşünemiyorum.Oynamadıklarım arasında dostundan lafını esirgemeyen Apemantus’u severim. Atinalı Timon’dan.
+En sevdiğiniz oyun yazarı / oyun ?
+..Moira Buffini’nin oyunları heyecan verici.Ama belirli bir yazar belirtemem nitelikli kurnaz metinler , edebi eserler özellikle ilgimi çekiyor.
+En sevdiğiniz replik nedir / Hangi oyundan?
+… “En küçük sinek bile acı çektiğinde bir devin sancısıyla kıvranır.”. Shakespeare’in hangi oyunundandı şu ansöyleyemiyorum. Bizim Örümcek Kadının Öpücüğü uyarlamamızda söylediğimiz “Keşke bir kez olsun öpüşsek,herkes gibi gökyüzünün altında” çok dokunuyor. Her oyun içim buruluyor.

+En çok kullandığınız kelime ya da cümle ?


+… masal gibi / oynamıyormuşu oyna/ düşünüyorum/ eve dönmek istiyorum
+En başa dönsek yine Tiyatro der miydiniz?
+…Yine derim , ama müzikle ilgili bir sanat dalı da diyebilirim.
+Hayatınızın dönüm noktası nedir?
+…İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Sidikli Kasabası Müzikali’ni yönetmenive oyuncu kadrosu ile beraber resmi olarak repertuvarına aldığı gün.
+Sahnede başınıza gelen en kötü şey neydi?
+…Başıma avize düşmesiydi. Kanlı bir çocuk oyunu oldu. Bir kere de ”ben yargıç değilim” demem gerekirken üzerimde rahipkostümü, boynumda haç,elimde incil ile “ben rahip değilim” demişliğim var. Gafı iyi yaparım.
+Sahnede başınıza gelen en iyi şey neydi?
+…Başımın sahnede olması.
+En son izlediğiniz tiyatro oyunu hangisidir?
+…Bu sürekli güncelleniyor. Sonuncusu değil, ama sezonda şimdiye kadar izlediklerimden D Blok D:7’den etkilendim.Hepimizin ailesini gördüm , en çok güldüğüm .Buluşlarla dolu bir oyun. Garaj ve Araf’taki oyunculuklar, Küskün’ün masalsılığı ve ekip işçiliği . Bir İnfazın Portresi çarpıcıydı..

+Sizce insanların tiyatroya daha az ilgi göstermesinin nedeni nedir?

+…Teknoloji değil. Sinemanın geldiği aşama değil. Hiçbirşey etin kemiğin ve canın,izleyenle izlenenin birlikte soluk alıp vermesinin yerini tutmayacak.Daha az ilgi gösteriyorlarsa daha iyi ve daha az bencil oyunları hakettikleri içindir. Birbirimize değil, seyirciye daha iyi oyunlar. Bir de rollerimizin bir adım gerisinde durmalı.Seyirci sahnede oyuncuyu farketmemeli , ayıp geliyor bana. Bilgili seyirciyi soğutan birşey. İğneler kendimize.Tiyatro dünyanın en heyecan verici zahmetli şeyi..Düşünsene canlılar oynuyor,canlılar geliyor izlemeye. Bir oyun için tiyatroda bulunmak insanlık seramonisi bence.
Çok saygıya değer. En önemsediğim de oyun sahnelerken kalp göz zihin üçlüsüne hitap etmenin yollarını aramak.Seyirci bu değerli organları tiyatroya getiriyor.
+TiyatroHal ile yollarınız nasıl kesişti?
+ Oyun seyretmeye geldim , iki yıl önceydi yaklaşık. Turnike’ydi ve beğenmiştim. Çıkarken burada oyun sahnelemek istiyorum dediğimi çok net hatırlıyorum , kendime . Mekanın ruhu duydu herhalde bunu.
Bir kaç ay sonra sahneden arandım.Görüştükten sonra öğrendim ki meslektaşım sevgili Emrah Eren bu adağı da bilmeden bizim yollarımızı kesiştiren kişiymiş var olsun.

+Sizi hangi oyunlardan takib edebiliriz?

+…İşte…Örümcek Kadın…

+Hayattaki sloganınız?

+…Üşen , ertele ama vazgeçme…

+Sizin için Tiyatro(Hâl) ne ifade ediyor?

+…Ruh var burada. Ona göre gelinsin.
>+Müstehak hakkında ne düşünüyorsunuz?
+.Abonesiyiz. Bize müstehak.Bulmacası ödüllü.
+Size bir sır vereceğim;…?
+…Her şey dışarıdan göründüğü gibidir.
+Son olarak söylemek istediklerin var mı?
+Alternatif Tiyatro Ana akım olduğu varsayılan tiyatronun yerine alıyor hızlı hızlı .Bilinsin, o’na göre.
Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu