Köşe YazarlarıTop 10

Baysan Pamay Alternatif Top Ten Ocak

CADI KAZANI-TİYATRO TATAVLA
İstanbullu seyircilerin en son 45 sene önce Cüneyt Gökçer rejisiyle izlediği Arthur Miller’in iki kere de beyazperdeye aktarılan ünlü oyunu “Cadı Kazanı” 2 aralık 2015 tarihinde Tatavla Sahne’de ilk gösterimini yaptı. Yönetmenliğini Eraslan Sağlam’ın yaptığı oyunda usta oyuncularla genç oyuncular aynı sahnede buluşuyor. Oyunda, Aysan Sümercan ve Ersan Uysal gibi deneyimli isimlere Erhan Tuna, İrem Erkaya, Ömer Akgüllü, Kaan Songün, Tuba Zehra Sağlam, Yasemin Yeşilgöz, Hürol Balakoğlu, Şebnem Usanmaz, Erhan Özkoç, Gülnara Golovina, Hande Elaman, Yeşim Gül ve Elif Öztürk eşlik ediyor
faustFAUST – KÜÇÜK SALON
Faust, pek çoğumuzun bildiği bir edebiyat klasiği. Goethe onu yazıp dünyaya yeniden getirdiğinden beri eskimez bir kahraman, şeytanla pazarlık eden büyük doktor, bilme’nin peşinden gittiği yıllar boyu doğanın nimetlerinden mahrum kalmış bir bilgin, yaşı geçkin bir aşık. Üzerine çok fazla yazıldı çizildi, hakkında çok şey söylendi.Yönetmen Emre Tandoğan, romandaki ana karakterleri sahnede sözsüz performansları ile canlandırmayı tercih etmiş; Oyunda , Simge Gedizlioğlu, Derya Günaydın, Müslüm Köse, Emir Özden, Çağıl Tekten, Hazal Uprak yeralıyor.
İSTENMEYEN.OYUN SALONU
19.İstanbul Tiyatro Festıvali için hazırlanan ve ilk gösterimi 14 mayıs 2014 tarihinde yapılan oyunu : Ceren Ercan ve Gülce Uğurlu, yazmış, Ceren Ercan aynı zamanda oyunun yönetmenliğini de yapmış.Oyunda, İstanbul Kurtuluş’ta bir apartman dairesinde, Kahire’nin Maadi semtindeki bir evde, New York’taki bir Arap mahallesinde gezinen üç karakterin izi sürülüyor.Bu üç karakteri Deniz Celiloğlu, Bedir Bedir ve Gülce Uğurlu canlandırıyor.
KALEM- TİYATRO ARTI
19.İstanbul Tiyatro Festıvali için hazırlanan ve ilk gösterimi 3 haziran 2014 tarihinde yapılan oyunu Didem Kaplan  yazmış, yönetmen ise Ufuk Tan Altunkaya.. Şiddet Üçlemesi serisinin üçüncüsü olan oyunda bu sefer düşünceye yönelik şiddet üzerine odaklanılıyor. Düşüncelerimizi söylerken ve uygularken kendimize nasıl bir oto sansür  uyguluyoruz? Süreğen oto-sansür bireyi yok eder mi ? Bu düşünceler bizi delirtebilir mi ? Oyuncular.: Atılım Şahin, Burcu Halaçoğlu, ve Fatih Sarı, 55 dakika boyunca performanlarını yürüme bantları üzerinde sergiliyor.
KARAVANİLYA ORMANI TALİMHANE TİYATROSU
Türk seyşircisinin “Kainatın En Hızlı Saati, Uğrak yeri,Kürklü Merkür, Cam yaprakları” isimli oyunları ile tanıdığı Philip Ridley’in kaleme aldığı yeni oyunu “Kara Vanilya Ormanı, 27 Kasım’da Talimhane Tiyatrosu Şişli Black Out Sahnesi’nde başladı Lerzan Pamir’in yönettiği oyunun müziği Orhan Enes Kuzu,,dekoru Jemima robinson!a ait. Orijinalinde tek kişinin, tek spot altında oynadığı oyun, bir cafe ortamında kurgulanmış. Oyunu yurt dışında izleyip oynamak isteyen sanatçı Özge Erdem, Andrea’nın sefaletini ve itiraflarını abartısız bir oyunla bizlerde aktarıyor.
KIRMIZI – TİYATRO HAL
Emmanuel Robles’in “Özgürlüğün Bedeli – Montserrat” oyunundan esinlenen oyunun yazarı.Iraz YÖNTEM ve yönetmenliği Güney zeki Göker ile birlikte yapmışlar. Biri “Konuş!” dediğinde konuşmak mı daha zordur, susmak mı? Dört duvarın içinde kendi canını kurtarmak mı ‘yaşamak’ demektir, başkalarının hayatını kurtarmak mı? Seyirciyi sarsan ve bu sorulara cevap vermek için düşünceye sevkeden oyunda: İsmail KARAGÖZ Onur SOYAL, Engin ALPATEŞ, Metin TAŞYAĞAN, Mert TÜRKOĞLU, Özlem AKDOĞAN ve Hasan Hakan YILMAZ yer alıyor.
KRAL (SOYTARIM) LEAR
Pangar ve Altıdan Sonra Tiyatro ortak yapımı “Soytarım Lear” İstanbul Tiyatro Festivali’nin katkılarıyla 2014 Mayıs ayında 19.İstanbul Tiyatro Festivalinde dünya prömiyerini yaptı. Binlerce kez sahnelenmiş bu tragedyayı bu sefer Yiğit Sertdemir, Kral Lear’a en yakın kişi olan, bütün gerçekleri ve fikrini hiç çekinmeden dillendirebilen, fakat her nasılsa oyunun bir yerinde kaybolan ve bir daha adı bile geçmeyen, Soytarı’nın gözünden anlatıyor ve oyunu grotesk dille yeniden yaratıyor. Oyuncular: Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Tomris İncer, Umut Kurt, Yiğit Sertdemir, Sahne ve Kostüm, Maske, Kukla, Makyaj Tasarımı: Candan Seda Balaban’a Müzik:Tuluğ Tırpan’ a ait.
KRAP’IN SON BANDI- TiYARTRO
Dünyaca ünlü İrlandalı tiyatro yazarı Samuel Beckett’in 1958 yılında yazdığı tek kişilik oyunu ‘Krapp’ın Son Bandı’ TiyArtro Topluluğu tarafından ‘Teyba Dawi a Krapp’ adıyla ilk defa 1 Kasım 2014 Cumartesi günü Şermola Performans Sahne’defa İstanbul seyircisiyle buluştu. Hayatının sonbaharında olan bir adamın kendine özgü monoloğu olan oyunu çeviren ve – oynayan: Hilmi Demirer, yönetmen ise Emre Erdem olup, oyunun dili Kürtçe’dir. Türkçe ve İngilizce altyazılıdır
SAYGILI YOSMA – THEATRE DENG Ü BEJ
Jean Paul Sartre’in 1946 yılında kaleme aldığı tiyatro oyunu “Saygılı Yosma ,bu sefer iki dilli ve üst yazlı olöarak sahneleniyor. “Doğru diye bir şey yoktur. Beyazlarla siyahlar vardır; işte o kadar!” Bu oyunda her kes ve her şey, hem gerçek hem “mecaz”, hem temsil hem “mizac”… Ve zalim beyazların kirli dünyasında bir “zenci”, doğru anlaşılmak için sadece kendi dilini konuşmalı. Peki ama bu ülkenin zencileri hangi dili konuşur! Yönetmenliğini Musa Arslanali nin yaptığı oyunda oyuncu kadrosunda Güldestan Yüce, Sertan Müsellim, Tayfun Yılmaz, Eyüp Kan, Orkun Öztürk, Abdurrahman Yunusoğlu, Doruk Kıcıkoğlu var
TEK GECELİK AŞK – ODA TİYATROSU
Ferdi Merter in sokağa çıkma yasağının olduğu yıllarda yazılmış oyunu, yine kendisi yönetmiş. Sokağa çıkma yasağı yerine kar fırtınası nedeniyle evde hapis kalan gecelik bir ilişki kahramanları ve bir de anlatıcı İnce esprileri olan bir oyun üç kişilik.. sahnede üç yetenekli Süreyya Sönmez, Sibel Salihoğlu ve Özay Özgüler sadece güldürmüyor oyun,hayatın gerçekleri üzerine düşündürüyor Çok sıcak, samimi, ve keyif veren bir oyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu