DünyadanHaberler

Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali'nin Onur Ödülleri Genco Erkal ile Senta Berger'e verilecek

25.ncisi gerçekleşecek Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali’nin onur ödülleri usta oyuncular Genco Erkal ile Senta Berger’e verilecek. Erkal, festivalin açılış filmi Refakatçiler’in gösterimine de katılacak.

25. Türkiye Almanya Film Festivali onur ödülleri, oyuncu, yönetmen Genco Erkal ile oyuncu, yapımcı Senta Berger’e verilecek.

Genco Erkal’ın ödülünü 20 Mart’ta gerçekleşecek açılış galasında alacağı ve başrolünü üstlendiği “Refakatçiler” filminin gösteriminde alacağı belirtildi. Ünlü oyuncunun 22 Mart Pazar akşamı da Tafelhalle‘de ‘Güneşin Sofrasında’ adlı oyununu seyircilerle buluşturacağı da kaydedildi.

60. SANAT YILINDA

Festival ekibinin yaptığı açıklamada Genco Erkal’ın Türkiye’de bağımsız tiyatronun simgesi, Türkiye’nin dünya tiyatro sanatına açılan önemli bir penceresi, Türkiye sinemasında çok önemli filmlerin uluslararası başarısındaki önemli başrol oyuncusu olduğu belirtilerek, “Genco Erkal bir çok dilde üretebilen, sanatını uygulayabilen, MaximGorki‘den, BertoltBrecht’ten Nâzım Hikmet’e kadar geniş bir yelpazede uluslararası kültür sanat köprüleri kuran, yeni nesiller için her zaman örnek olan, sanatını, toplumsal sorumluluğuyla Türkiye’deki çağdaşlaşma sürecinin hizmetine sunan ve bunu 60 yıl boyunca sanat yaşamında hiç ödün vermeden, nesiller ötesi bir Dünya sanatı seviyesine ulaşmış, zaman ötesi bir dünya sanatçısıdır. Kendi ülkesinin kültürünü özünde tutarak Türkiye sinema ve tiyatrosunu uluslararası sanat dünyasıyla birleştirmesindeki kuşaklar ötesi öncü ve örnek rolünden dolayı Türkiye Almanya Film Festivali Genco Erkal’a festivalimizin en büyük ödülü olan yaşam boyu onur ödülünü vermekten kıvanç duyuyor” denildi.

Kaynak: BirGün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu