DünyadanHaberlerYurttan Haberler

Nuri Bilge Ceylan’ın "Ahlat Ağacı" adlı filmi Cannes Film Festivali programına dahil edildi.

71. Cannes Film Festivali‘nin programı geçtiğimiz hafta açıkladığında yarışmaya dahil edilmeyen usta yönetmenler şaşkınlık yaratmıştı.
Cannes’da genç ve ilk filmini çeken yönetmenlere ağırlık vermek isteyen festival yönetimi, bu bağlamda programda yer almasına kesin gözüyle bakılan yönetmenlerin yeni filmlerini dışarıda bırakmıştı. Nuri Bilge Ceylan da yeni filmi Ahlat Ağacı ile bu yönetmenlerin arasında yer almıştı.
Ahlat Ağacı‘nın yaklaşık dört saat olması nedeniyle festival yönetimi tarafından uzun bulunduğu ve yönetmenden festivale katılmak için filmi kısaltması istendiği ancak Ceylan’ın buna yaklaşmadığı bir süredir konuşuluyordu.
Cannes yönetimi bugün yaptığı açıklamada, Nuri Bilge Ceylan‘ın yeni filmi Ahlat Ağacı‘nın festivalde yer alacağını duyurdu. Film, festivalde Ana Yarışma bölümünde Altın Palmiye için yarışacak. Buna ek olarak Yann Gonzalez‘in Un Couteau Dans Le Cœur (Knife + Heart) adlı filmi ve Sergey Dvortsevoy‘un Tulpan‘ı da Ahlat Ağacı ile birlikte Ana Yarışma seçkisine dahil olan filmler. Böylelikle Ana Yarışma’da yer alacak 21 film açıklanmış oldu.
Öte yandan yasağı kaldırılan Lars von Trier’in filmi de Cannes programına alındı. The House That Jack Builtfestivalin yarışma dışı bölümünde gösterilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu