HaberlerYurttan Haberler

Nilüfer Kent Tiyatrosu kayıtlı olan tiyatro oyunlarını online erişime açtı

Dünyadaki neredeyse tüm büyük opera, konser salonları gibi tiyatro salonları da performanslarını koronavirüsü ( COVID-19) nedeniyle iptal etmek zorunda kaldı. Ve arşivlerini ücretsiz olarak erişime açtı. Daha önceki etkinliklerini ücretsiz erişime açanlar arasına Nilüfer Kent Tiyatrosu’da katıldı!

Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından 2007 yılında Nilüfer Sanat Prodüksiyon Tiyatrosu’nu hayata geçirdi ve ardından 2017 yılında gerçekleştirdiği sınavla oluşturduğu genç kadrosu ve yeni yönetim şekliyle kabuk değiştirerek Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu adıyla “şehir tiyatroları” statüsünde bir kurum tiyatrosu halini aldı.

Yerli-yabancı önemli metinleri, mesleğinde başarılı olmuş yönetmen ve oyuncularla buluşturarak seyircisine ulaştırmaya devam eden Nilüfer Kent Tiyatrosu bugün yayımladığı bir duyuru ile “Bugüne dek kaydı yapılmış olan tiyatro oyunlarını dijital olarak erişme açtığını duyurdu.

Şuan için yayınlanan oyunların arasında hem çocuklar hem de yetişkinler için toplamda 4 oyun bulunuyor.

Yetişkinler için yayınlanan oyunlar Romeo ve Juliet, Şark Dişçisi çocuklar için yayımlanan oyunlar ise Grimm Kardeşler ve Bahçe adlı oyunlar.

Yayınlanan tüm oyunları izlemek için altta bulunan videolara tıklayabilirsiniz.

Yayınlanan oyunlardan bazıları:

İKİ EFENDİNİN UŞAĞI

Aşkını bulabilmek için kılık değiştirip Venedik’e giden Beatrice istemeden de olsa diğer aşıklarımız Silvio ve Clarice’nin mutluluklarına gölge düşürür. Parayı her şeyin üstünde tutan Pantalone, yemekten ve konuşmaktan kendini alamayan Dottore, bir suçlamanın eşiğindeki Florindo ve karnını doyurabilmek için türlü kurnazlıklar yapan şaşkın uşağımız Trufaldino’nun yollarının kesişmesiyle bir anda olaylar içinden çıkılamaz bir hale gelir. Karnaval ögeleri barındıran ve comedia dell’ artre’nin dans, müzik, komedi unsurlarını günümüze taşıyan oyun, izleyenlere gerçek bir seyir zevkini sunuyor.

# 1. PERDE

# 2. PERDE


III.Reich’ın Korku ve Sefaleti

Hitleryen bir gündelik hayattan sahneler sunuyor bize.Farklı toplumsal sınıflardan insanların, en çok korku ve sefalet üreten bir yönetim altındaki tipik davranışlarına Odaklanıyoruz. Bir perçemle bir bıyığın Hitler’i anlatması gibi, Brecht de parça parça anlarla Hitler rejiminin ilk beş yılında yaşanan korkuyu ve sefaleti anlamamızı sağlıyor. İnsanların şimdisine ve geleceğine kast eden Hitler rejimi altında, sefaletin er geç korkuyu yeneceğinin bilgisini üreterek.

# 1. Perde

#2.Perde


Titanik Orkestrası

Aynı gara sıkışıp kalmak dışında hiçbir ortak noktası olmayan dört kişinin, bir kısır döngüye dönüşmüş yaşantısını konu alan Titanik Orkestrası soruyor: Hayatın ne kadarı illüzyon ne kadarı gerçektir?


Kanlı Düğün

Bıçakla, küçücük bir bıçakla, kararlaştırılan günde, iki erkeğin bir kadına aşkları yüzünden birbirini öldürmesini konu alan hikayemiz; kadınlara ve erkeklere, yazgıya ve bıçaklara, aşka ve dört duvar arasında sıkışan insanlara dair.

Yazan: Federico García Lorca Çeviren: Turan Oflazoğlu
Yöneten: Barış Erdenk Dekor – Işık Tasarım: Cem Yılmazer
Kostüm Tasarım: Funda Karasaç Koreografi: Sibel Erdenk
Müzik: Serdar Emin Kurutçu
Oynayanlar: Adem Mülazim, Ayşe Gülerman, Barış Ayas, Gökhan Kum, Melisa İclal Yamanarda, Mesut Özsoy, Pınar Hande Ağaoğlu, Zeynep Çelik Küreş
Dansçılar: Gizem Şahin, Konuralp Gökalp, Tarık Şenocak, Yağmur Yula
Müzisyenler: Ceren Toksöz, Dilan Acar, Haydar Demir, Mert Özay


Çöl Oyunu

Herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda, herhangi birileri, üzerlerine gelen ‘çöl’ ile hep savaştı. Hep savaşıyoruz, hep savaşacağız. Oyun üzerimize gelen ‘çöl’den kaçanları, kaçamayanları, kaçmak isteyenleri, inadına savaşanları ve hatta çöl olanları hikâye ediyor.

ROMEO ve JULIET

Romeo ve Juliet sadece kült bir aşk hikayesi değil, her zaman günümüzü yansıtacak kadar güncel olmayı başarmış bir öykü. Bu kez unutulmaz aşkın kahramanları Romeo ve Juliet bir lise sınıfında vücut bulup; tutkuyu ve aşkı şenlikli bir ders tadında aktarıyorlar bize.

Yazan: William Shakespeare
Güncel Türkçeye Uyarlayan: Ahmet Sami Özbudak
Yönetmen: Serdar Biliş
Dekor ve Işık Tasarım: Cem Yılmazer
Kostüm Tasarım: Tomris Kuzu
Koreograf: Tuğçe Tuna
Müzik Direktörü: Burçak Çöllü
Oyuncular: Cansu Ecem Karabulut, Çağdaş Tekin, Deniz Gürsucu, Elit Andaç Çam, Gökhan Kum, Hakan Kahraman, İbrahim Ersoylu, Melisa Akman, Meral Kaya, Mert Tiryaki, Mesut Özsoy, Suat Onur Çalık, Şeyma Gökçe Cengiz, Yüce Armağan Erkek


Şark Dişçisi

Parası için evlendiği, kendinden yaşça büyük karısını her fırsatta aldatan Taparnigos’un hır gür içinde geçen mutsuz evliliğin çevresinde gelişir olaylar. Şark Dişçisi namıyla İstanbul’da hatırı sayıılır bir üne sahip dişçi Taparnigos çapkınlık ve hovardalık için kendisini Pera sokaklarına attığı bir gece öfkeli karısı Marta’nın kılık değiştirerek peşine düşmesi sonucu hayatının en zor saatlerini yaşayacaktır. Karısını aldattığı kadının kocası Tovmas’ın , zorla evlendirmek istediği kızının ve sarsak uşağının da araya girmesiyle işler içinden çıkılmaz bir dolantı komedyasına dönüşecek ve sonunda herkes hakkettiğini bulacaktır.

#1. Perde

#2. Perde

Yazan : Hagop BARONYAN
Çeviren : Boğos ÇALGICIOĞLU
Yöneten : Engin ALKAN
Müzik : Selim Atakan Şarkı Sözleri : Engin Alkan
Dokor ve Işık Tasarım : Cem YILMAZER
Kostüm Tasarım: Tomris KUZU
Koreografi : Dicle DOĞAN
Müzik Düzenleme : Burçak ÇÖLLÜ
Oynayanlar: Engin Alkan, Bedia Ener, Çağdaş Tekin, Deniz Gürsucu, Mert Tiryaki, Cansu Ecem Karabulut, Mesut Özsoy, Gökhan Kum, Hakan Kahraman, Suat Onur Çalık,Şeyma Gökçe Cengiz,Yüce Armağan Erkek, Ferya Soysal, Nihan Işık Orkestra    : Erhan Can Dereçiçek, Boğaç Batu Erol, Mevlüt Can Kaplan, Haydar Demir


Yayınlanan Çocuk Oyunları

Yeni Dünya Bir Uzay Macerası

Uzay hakkında bir hikaye bu. Uzay, Dünya ve kuşlar hakkında. İki ayağının üstüne kalkıp ilk kez yıldızlara bakan atalarımızdan, füzeler inşa edebilen günümüz insanına kadar devam eden bir hikaye. Bizi başka gezegenler keşfetmeye götüren büyük merakın ve hırsın hikayesi.


# Burun

Yazan: Nikolay Gogol Uyarlayan: Ahmet Önel
Yönetmen: Haluk Yüce Müzik: Nedim Yıldız
Kostüm Tasarımı: Funda Karasaç Sahne ve Mask Tasarımı: Haluk Yüce
Oynayanlar: Hakan Kahraman, Mesut Özsoy, Cansu Ecem Karabulut, Çağrı Büyüksayar, Uğur Paçacı


# Grimm Kardeşler

Charlotte, Wilhelm ve Jacob Grimm aynı evde yaşayan üç kardeştir. Günlerini birbirlerine masal anlatıp, bu masalları canlandırmakla geçirirler. Kukla ve manuel sinema ile tasarlanan oyunda seyirciler bir masal yolculuğuna çıkar ve Hansel ile Gretel, Külkedisi, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ile tanışırlar.

Yazan ve Yöneten: Senem Cevher, Çağrı Yılmaz
Sahne, Kukla ve Maske Tasarım: Çağrı Yılmaz
Işık Tasarım : Ali Düşenkalkar
Kostüm Tasarımı: Funda Çebi
Müzik: Cenap Oğuz
Yönetmen Yardımcısı: Osman Dönmez
Oyuncular: Cansu Ecem Karabulut, Mesut Özsoy, Çağrı Büyüksayar


# Bahçe

Yanyana iki bahçeden biri boştur. Bir gün boş olan bahçe satılır ve yeni gelen, uzun zamandır orada olanın düzenini bozar. Mecburen bir arada yaşamak zorundadırlar ve giderek bir yol da bulurlar. Ama onları rahat bırakmayan birileri vardır.

Yazan: Şamil Yılmaz
Yöneten: Tülin Sağlam
Dekor – Işık Tasarım: Cem Yılmazer
Kostüm Tasarım: Bengisu Mukiyen Liman
Müzik: Burçak Çöllü
Danslar: Sibel Erdenk
Oynayanlar: Eda Nur Tuzlacı, Fırat Üste, Özgür Özyılmaz
Yönetmen Yardımcısı: Oğuzhan Ayaz, Ferya Soysal
Işık Kumanda: Hasan Fatih Karakuş, Murat Özdemir
Ses Kumanda: Hasret Coşkuner, Derya Bölükemini
Kostüm – Aksesuar Sorumlusu: Mehmet Yıldırım
Dekor Uygulama/Sahne Teknisyenleri: Bedir Günsayar, Faik Yunus Gürcan, Gürkan İşbilen, Mehmet Tepeci
Sahne Terzisi: Gönül Akıllı


İlerleyen günlerde yayınlanacak oyunları takip etmek isterseniz http://niluferkentiyatrosu.com adresini ziyaret etmek ve yayınlanacak oyunların tadını çıkarmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu