Köşe Yazarları

Nihan Şerbetçi / Dayanışa Dayanışa Yaşayacağız. "Şarkılar Tiyatro İçin"

10 Nisan’da Şarkılar Tiyatro için diyerek, bir ilk gerçekleştirdi Mirza Metin ve Berfin Zenderlioğlu.. 10 Nisan gecesi The Mekan’da ilk kez ŞERMOLA PERFORMANS için elele verildi şarkılar söyleyerek..
Öyle güzel bir kalabalık vardı ki sahnede heyecandan çırpına çırpına şarkı söyleyen oyuncuları izleyen.
Öyle temiz, öyle güzel bir kalabalık ki, kadınlı erkekli.. Kimse kimseyi rahatsız etmeden, pür neş’e el çırptı sahneye..
Ahmet Melih Yılmaz, Ayça Damgacı, Çiçek Dilligil, Çiğdem Erken, Emre Kınay, Engin Alkan, Erdem Şenocak, Erkan Kolçak Köstendil, Fırat Tanış, Funda Eryiğit, Orhan Alkaya, Sadi Celil Cengiz, Sermet Yeşil, Sevinç Erbulak, Tansel Öngel…
Muhteşem adam Bora Öztoprak ve muhteşem orkestrası bütün gece eşlik etti şarkı söyleyenlere…
Türküler, şarkılar, şiirler, ağıtlarla şenlendi gece.. Daha nicelerine diyerek…
Birlikteliğe, dayanışmaya en çok ihtiyacımız olan bu günlerde, bize bizden gayrı kimseden hayır yoksa, biz de başımızın çaresine işte böyle elele vererek bakarız’ı gösteriverdik işte.. İyi ki…
Devamı gelsin, gelmeli..
Her seferinde şarkılarını tiyatro için söyleyen başka başka isimleri alkışlayalım, her seferinde başka bir alternatif sahneye destek verelim.
Her ay bi konser mesela, ha?
Bu şahane projeyi başlatan Mirza ve Berfin, her yeni konserde en çok alkışı alacak olan isimler elbette ki..
Mayıs ayında sırada kim var?
Haydi elele verip yeni konser için hazırlıklara başlayalım…
Ben projeyi devam ettirmek için, organizasyon için gönüllüyüm….
Başka kimler var?

ŞARKILAR TİYATRO İÇİN!

Bir dayanışma konseridir.
(Aşağıdaki içerik, Şermola Performans’ın ilk duyuru metninden alıntılanmıştır )
Türkiye’deki kültür ve sanat politikaları gün geçtikçe tiyatrocuların alanını daha fazla daraltıyor.c59farkc4b1lar-tiyatro-ic3a7in1 Bu daralma içinde mekânı olan tiyatrolar bir de mekân işletmenin zorlukları ile karşı karşıya.
Genellikle hiçbir destek almadan/alamadan kurulan bu alternatif mekânlar zaman içinde yaratım, işletme zorlukları ve kültür-sanat politikalarının çarpıklığı gibi bir üçgende sıkışıp hareket edemez hale geliyorlar. Bir süredir böyle bir üçgende sıkışmış durumda olan tüm alternatif sahnelerde tiyatro yapmaya çabalayan tiyatrolar için, tiyatrocu dostlarımızın desteğiyle farklı zamanlarda her seferinde farklı alternatif sahne – tiyatro grupları yararına konserler düzenlenerek, şarkılar tiyatro için denecektir.
Dayanışma ruhuyla gerçekleşecek konserlerin gelirleri o konserin gerçekleştireleceği alternatif sahne tiyatro grubunu ekonomik darboğazdan kurtarmak için kullanılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu