DünyadanHaberler

Netflix, pandemi nedeniyle meslek hayatı etkilenen tiyatro sanatçıları için 500,000 £ bağış yaptı

Film ve tiyatro yönetmeni Sam Mendes, Mart ayının ortalarından beri devam eden koronavirüs salgınına rağmen kapalı kalmak zorunda kalan ve hükümet tarafından herhangi bir destek görmeyen kültür sanat üreticileri için acil bir fon oluşturdu.

Mendes, İngiltere’de çalışamadıkları süre boyunca hiçbir destekten faydalanamayan ve gelir elde edemeyen bağımsız çalışanların yararlanabileceği bir fon oluşturdu.

Geçtiğimiz ay şirketlere, sahne sanatlarını desteklemeleri için çağrıda bulunan Sam Mendes’e ilk destek Netflix’ten geldi.

Netflix, Mendes’in oluşturduğu fona 500.000 sterlin (4 milyon 282 bin 840 lira) bağışta bulundu.

Bu fondan yararlanmak isteyen sanatçılar bir defaya mahsus olmak üzere 1.000 sterlin (8 bin 554 lira) alabilecek.

İngiliz hükümeti bugün yaptığı açıklamayla 1.57 milyar sterlin (13 milyar 439 milnyon 200 bin lira) tutarında bir destek paketi açıkladı. (Bu haberi okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.)

Haziran ayında Financial Times gazetesinde yayınlanan bir makalede Mendes, “Geçtiğimiz üç ay boyunca çalışan insanların büyük bir çoğunluğu sıkıntı çekti ama COVID-19’un zenginleştirdikleri de yok değil. Netflix, Amazon Prime ve benzeri streaming platformları karantina koşullarında bizim en iyi oyunculuklarımızla, prodüktörlük, yazarlık ve yönetmenlik yeteneklerimizle milyonlar kazanırken bu yetenek havuzunu besleyen sanat dünyasının ölüme terk edilmesi çok ironik olmaz mı?” diyerek bu platformlara bir çağrıda bulunmuştu. (Makalenin tamamını okumak isterseniz buraya tıklayarak türkçe cevirisine ulaşabilirsiniz)

Netflix ülkemizde de İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası işbirliğiyle pandemiden olumsuz etkilenen sektör çalışanlarına için 4 milyon TL destekte bulunmuştu. (Haberin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Bu haber theguardian sitesinden Gazete Müstehak tarafından çevrilmiştir.

Başa dön tuşu