Haberler

Nejat Birecik; Davete icabet etmiş, orada gereken ilgiyi görmediğimiz!

UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Hırvatistan Merkezi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürvekili Necat Birecik ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay’ı Türkiye’ye şikayet etti. Birecik, iddiayla ilgili  “Bu metin bir algı operasyonudur. Bahsi geçen etkinliki Hırvatların Nisan 2015’te düzenlediği bir tanıtım organizasyonudur” dedi. Kayaokan, “Bizi orada hiç ağırlamadılar. Biz de bu durumu kendi makamlarımıza aktardık” diye konuştu.

Sahne fena karıştı
UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Hırvatistan Merkezi, Hırvat Tiyatro Festivali’ne davet ettikleri Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Necat Birecik ileİstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay’ı Türkiye’ye şikayet etti.
UNESCO ITI Hırvatistan Merkezi’nin düzenlediği Hırvat Tiyatro Festivali’ne Türkiye’den Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Necat Birecik ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay davet edildi. Masrafları UNESCO ITI Hırvatistan Merkezi karşılarken, davetlilerden programlara eşlik etmeleri ve böylelikle kültür sanat alanında işbirliğine adım atmaları istendi.
“TÜRKİYE DEVLETİNİN İTİBARINI ZEDELEYE BU BEYLER…”
UNESCO ITI Hırvatistan Başkanı’nın Türkiye gönderdiği yazıda ise Türk yetkililerin etkinliklere katılmadığına yönelik iddialar yer aldı. Yazıda Türkiye’yi temsilen festivale katılan davetlilere ilişkin şu iddialara yer verildi: “Ne yazık ki bu kişiler seminer ve tiyatro oyunlarını izlemek yerine dil bilmedikleri gerekçesiyle Türk Büyükelçiliği’ne başvurup Zagrep’i gezmek için turist rehberi talebinde bulundular, etkinliklere katılmadılar. Festivalin yönetim kurulu üyeleri ile uluslar arası seçkin konuklar bu üzücü duruma şahit oldular. Tiyatro festivalimiz için davet ettiğimiz Birecik ile Kayaokay’ın kültür ve sanat alanında işbirliği adımları atmak yerine turistik amaçla gelmiş olduklarını esefle belirtir, Türkiye devletinin itibarını zedeleyen bu beylerin durumunu takdirlerinize sunarım.”

Oda‘tv’nin haberine göre şikayet mektubunun altında imzası olan UNESCO ITI Hırvatistan Başkanı Željka Turčinović,  Hırvat Tiyatro Festivali’ne dair mektubu doğruladı. “Biz sadece, Hırvat Tiyatro Festivali’ni düzenleyen UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Hırvatistan Merkezi hakkında Türkiye’de yayılan söylentileri yalanlamak istedik” denilen açıklamada Başkan Turčinović “Mektupta ismi yer alan Türkiye’den katılımcıların, merkezimizin profesyonel bir organizasyon yapmadığı şeklinde söylentiler yaydığını duyduk. Ama bu doğru değil. Biz 1994’te kurulan çok profesyonel bir organizasyonuz. Bundan dolayıdır ki; uluslararası seviyedeki profesyonel çalışmalarda uzun deneyimlerimiz var” ifadelerini kullandı.
FOTOĞRAFLI YANIT
İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay ise iddiaların gerçeği yansıtmadığını öne sürerek Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Necat Birecik ile katıldıkları oyunlardan fotoğraflar paylaştı.

Sözcü‘ye açıklamada bulunan Necat Birecik şunları söyledi:  “Bu metin bir algı operasyonudur. Bahsi geçen etkinliki Hırvatların Nisan 2015’te düzenlediği bir tanıtım organizasyonudur. Davete icabet etmiş, orada gereken ilgiyi görmediğimiz halde oyunlarına ve etkinliklerine katılmışızdır. Söylemlerin tümü yalandır. Anna Karenina adlı oyuna katıldığımız görseller ülkemizdeki haber ajanslarında mevcuttur. Bu organizasyonu tertip eden yetkililerle üç kez görüşme yapmak istediğimiz halde üçünde de ötelendik. Oraya Türkiye’den misafir giden bizleri karşılayacak bir temsil göremedik. Kırıldığımız halde katıldığımız bu etkinliğin üzerinden 13 ay geçmiş olmasına rağmen bu kadar saf bir Türkçe ile, içimizden biri tarafından yazılşmışçasına kurgulanmış bu metin ancak bir algı operasyonu ve provokasyon olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Tabiri caizse, Devlet Tiyatrosu’nun içine nasıl çomak sokarız diye düşünülmüş ve yazılmış bir yazıdır”
KAYAOKAY: BİZİ HİÇ AĞIRLAMADILAR


İstanbul Devlet Tiyatroları Müdürvekili Zafer Kayaokya ise, “Bizi orada hiç ağırlamadılar. Biz de bu durumu kendi makamlarımıza aktardık. Onlar da üzüldü. Bize bir mihmandar verdiler. Biz de o mihmandar eşliğinde oyunlara ve aktivitelere katıldık” dedi. Kayaokay, mektupta yazılanların aksine oyunlara ve aktivitelere katıldıklarını da savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu