DünyadanHaberler

NASA’dan iklim değişikliğinin dünyayı ne kadar etkilediğini gözler önüne serecek 15 fotoğraf

500’den fazla uydudan çekilmiş fotoğraflar iklim değişikliğinin, Dünya’yı ne kadar etkilediğini anlamamıza yardımcı oluyor.

NASA’nın “Change Of Change” adıyla başlattığı projenin internet sitesinde, dünyanın dört bir yanında bulunan uyduların onlarca yıl arayla yapılan çekilen öncesi ve sonrası fotoğraflar bulunuyor.

NASA’nın tarafından yayınlanan fotoğraflar iklim değişikliği, kentleşme, sel ve yangınlarla ilgili gelinen noktayı çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Yeni Zelanda’da buzulların küçülmesi, Sahra Çölü’nde kar, Kanada’da eriyen buz ve Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle Çin’in Wuhan kentinde seyahatlerin azaltılması görülebiliyor.

Yüksek çözünürlükteki halleri NASA’nın internet sitesinde görülebilen fotoğraflar; İzlanda’daki Ok Buzulu’nun tamamen eridiğini, Arjantin’i yakan orman yangınlarını ve Pakistan’da muson selini gösteriyor. Görüntülerin yarısı doğal afet, yangın, sel vb olay gerçekleşmeden önce çekilmiş. Diğer yarısı ise olaydan sonra aynı yerin durumunu gösteriyor.


NASA bilim adamı Joey Comiso, “Bu düşüşü gözlemlediğimiz hızda, Kuzey Kutbu’ndaki yaz deniz buzunun bu yüzyılda tamamen yok olması ihtimali çok muhtemeldir” dedi.

Sahra Çölü’nün kenarına nadiren düşen kar yağışı görüntülendi

Kuzey Kutbu’nda buzlar küçülürken, NASA Aralık 2016’da Sahra Çölü’nün kenarına nadiren düşen kar yağışı görüntülerini kaydetti.

Bolivya’da Bulunan
Poopó Gölü Kurudu

Bolivya’nın en büyük ikinci gölü ve yerel topluluklar için önemli bir balıkçılık kaynağı olan Poopó Gölü, bir kez daha kurudu. Göl en son kurumasının ardından 1994 yılında suyun geri dönmüştü.

Bolivya’da bulunan Poopó Gölü kurudu

Arizona ve Utah’da Kuraklık

Su çekilmesiyle birlikte uzun süreli kuraklık, Powell Gölü’nün su seviyesinde dramatik bir düşüşe neden oldu. Bu görüntüler, Arizona’dan Güney Utah’a uzanan derin, dar, dolambaçlı bir rezervuar olan gölün kuzey bölümünü gösteriyor. Mayıs 2014 itibarıyla gölün kapasitesi yüzde 42’ye düştü.

Görüntüler, yan yana veya kaydırarak karşılaştırabileceğiniz NASA web sitesinde etkileşimli bir galeri olarak paylaşıldı.


demilked.com’da Aušrys Uptas imzasıyla yayımlanan “15 Photos From NASA That Show Just How Much Climate Change Has Affected Earth” başlıklı yazıdan çevrilmiştir. 

Başa dön tuşu