HaberlerYurttan

Müzik yasağı Danıştay’a taşındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle gece 01.00’den sonra getirilen müzik yasağına karşı Danıştay’da dava açtı. İlgezdi, “Nasıl bir virüs ki notayla yayılıyor” diye sordu.

CHP Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, müzik yasağını Danıştay’a taşıdı. Pandemi kısıtlamalarının birer birer kaldırılması ile sanat dünyası da müzik yasağının sonlandırılmasını beklerken müzik yasağı devam etti. İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile sanatçılar 1 saat sus payı verildi. CHP’li İlgezdi, karara ilişkin yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay’da dava açtı. Pandemi bahanesi ile müziğe gece yarısı yasağı getirildiğini anımsatan İlgezdi, “Sonra pandemi sınırlamalarını kaldırdılar, ama müzik yasağını kalıcı hale getirdiler. ‘Gece kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur’ diyerek niyetlerini belli ettiler” dedi.

NASIL BİR VİRÜS Kİ NOTAYLA YAYILIYOR?

Pandemi ile mücadele bahanesiyle seküler yaşam tarzına bir saldırı gerçekleştirildiğini savunan İlgezdi, şunları söyledi: “Tüm mekanlarda HES kodu uygulaması kalktı, yüz yüze eğitime geçildi, toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe kuralının kalkmasıyla tüm koltuklar satışa sunuldu, açık alanların yanı sıra kapalı mekanlarda dahi maske uygulaması kalktı. Virüsle ilgili aklınıza gelen bütün kısıtlamalar kaldırıldı. Nasıl bir virüs ki müzikle, notayla yayılıyor? Virüsün yayılmasında nasıl bir değişiklik oldu da müzik yasağının saatleriyle oynanarak saat 22.00’den 24.00’e şimdi ise 01.00’e çekildi? ‘Desibele karar vereceğiz, ses nasıl olacak teknik ekip bakıyor’ gibi sudan sebeplerle sanat dünyası oyalanıyor. Covid-19 mikrobunun gece 1’e kadar müzik dinleyenlere bulaşmazken 1’den sonra bulaştığını gösteren bilimsel bir makale var mı? Yargıyı dahi kendi kararlarınıza göre değiştirdiniz yetmedi şimdi de küresel anlamda geçerliliği olan bilimi kendinize göre değiştiriyorsunuz. Mevcut iktidarın yasakçı zihniyeti müziği, sanatı, sanatçıyı rahat bırakmıyor.” Anayasa’nın, “Sanatın ve Sanatçının Korunması” başlıklı 64’üncü Maddesi’ne de değinen İlgezdi, “Anayasa’mız, ‘Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır’ der. Bu yaptıkları suç” diye konuştu.

Kaynak: BirGün

Başa dön tuşu