Halimiz Ahvalimiz

Musab Ekici / Halimiz Ahvalimiz

+Öncelikle bize kısaca kendinden bahseder misin?
– 92 Elazığ doğumluyum. küçük yaştan beri istabul’da yerleşiğim. Tiyatroda 6 senedir yerliyim. 2014 haziran ayında istanbul devlet konservatuarından mezun oldum. tüm bu süre zarfında bir kaç oyunda yer alma fırsatı buldum. Şu anda da güzel dostlarımla Tiyatro(Hâl) bünyesinde tiyatro yapmaya devam etmekteyim.
+Şu sıralar senin gündeminde neler var ?
– Ülke gündemini elimden geldiğince takip etmeye çalışyorum ama yerküre oynak olduğu için sirayet ediyor demek. Hani bir laf var ya: devir kötü kolla… bizimkide o hesap. bunun dışında taze mezun sayılırım, dolayısıyla biraz kendimi tartma evresindeyim.
+Oynadığınız karakterler arasında en sevdiğiniz hangisidir?
+Poprişçin.
+En sevdiğiniz oyun yazarı / oyun ?
+Arthur miller
+En sevdiğiniz replik nedir / Hangi oyundan ?
+’Ne kadar komik bir öykü bu’ Soytarılar.
+En çok kullandığınız kelime ya da cümle ?
+ ‘Aynen’
+En başa dönsek yine Tiyatro der miydiniz?
+Derdim herhalde..
+Sahnede başınıza gelen en kötü şey neydi?
+İkinciKat’ta Eyüp Emre Uçaray’ın yönettiği Barselo‘da oynarken bir sahnede tokat yemem gerekti. Fakat tokadı yemeden yüzüm eşkimeye başladı, hazır değildim demek ki. Saçma bir şey yapmıştım ve seyirci görmüştü. Ee tabi benim de kulağıma da küpe oldu.
+Sahnede başınıza gelen en iyi şey neydi?
+ Bügüne kadar iyi ve güvenilir insanlarla sahne üstünde olmam başıma gelen en iyi şeylerdir. En büyük şansım budur.
+Sizce insanların tiyatroya daha az ilgi göstermesinin nedeni nedir?
+En başta devletin izlemiş olduğu kültür politikası, eğitimde kültür sanatın eksikliği. Bunun dışında sanatın kendi içindeki çatışmaları, millet olarak hala kazanıma dönüştürememiz olmamız. Ve tabi buraya sığdıramayacağım tonlarca tonlarca sebep.
+TiyatroHal ile yollarınız nasıl kesişti?
– Dostum Güney’le ikinci katta Barselo’da beraberdik. daha sonra Iraz’da dahil oldu. bu süre içinde Hal’in çalışmalarında yer almaya başladım
+Sizi hangi oyunlardan takib edebiliriz?
– Soytarılar ve Sabır Taşı
+Hayattaki sloganınız?
-İşine gücüne bak.
-Ayık ol.
+Sizin içinTiyatro(Hâl) ne ifade ediyor?
– Akıl fikir ofisi. işinin ehli insanların yuvası. emeğimizin sofrası.
+Müstehak hakkında ne düşünüyorsunuz?
Muhteşem bir fikir. bir tiyatronun dert edindiği şeyleri aktarmak için sadece sahneyle yetinmeyip bir broşürü gazeteye dönüştürmesi bence büyük bir başarı. bu da halin azmi ve gücüdür. herkesin keyifle okuması dileğiyle..
+Size bir sır vereceğim;…?
İnsanın ürettiği en hızlı teknoloji insan beyninin 20 binde 1’i kadar hızlıdır. yani ki 20 bin trilyona 1 trilyondur. bu sadece bir örnektir. dünya sonsuz sayıda şeyle örneklenebilir. insanoğlu kendine ulaşana kadar bu dünya dönmeye devam edecek. bu yüzden okuyup öğrenmeli; durmadan, yorulmadan üretmeliyiz. bunu dünyanın sırrı olmaktan çıkarıp ayık olmanızı öneriyorum.
+Son olarak söylemek istediklerin var mı?
Burası fenomen bir tiyatro. bir çok tiyatroya fikirleriyle öncülük etmiş bir tiyatro. Hal’i takipte kalınız. Şaşırmaya ve memnun olmaya devam edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu