HaberlerYurttan Haberler

Müjde Ar: 2.5 yıl hapsim var, ağzımı çok açamıyorum

Türkiye‘nin bir çok ilinde aynı anda düzenlenen 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılışı, önceki akşam Şişli Kent Kültür’de düzenlenen geceyle açıldı. ‘Kibar Feyzo’ filminin gösterildiği geceye onur konuğu olarak katılan Müjde Ar, sunucu Onur Saylak’a sarılarak, ‘Çok büyük hayranınım. Bir gün, bir şey de yaparız belki’ dedi.
Bu yıl ‘cesaret’ teması ile 15 farklı ülkeden toplam 61 filmin gösterileceği 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali renkli görüntülere ve ilginç açıklamalara sahne oldu.
Onur Saylak’ın sunuculuğunu yaptığı açılışa Müjde Ar da eşi Ercan Karakaş ile özel konuk olarak katıldı. Ar ve bir set işçisine ise ‘İşçi Onur Ödülü’ verildi. Sahneye ödülünü almaya çıkan Ar, sunucu Saylak’a sarılarak, ‘Bu arada çok büyük bir hayranınım onu da söyleyeyim. Hiç karşılaşmadık bugüne kadar. İnşallah beraber bir şey de olur. Onur, beğendiğim duruşu çok sağlam bir oyuncu’ dedi. Bu sözler karşısında Onur Saylak ise heyecanlandı, ‘Vallahi neden olmasın’ dedi.

“SEFALETİN DİBİNE VURDUK”
Müjde Ar, “Kibar Feyzo çekeli 40 yıl olmuş. 1978 yılı adı geçen Harran köyü 65 derece bir sıcak. 2.5 ay kaldık. Sefaletin dibine vurduk orada. Adile Naşit ile bir öğretmenevi gibi bir yer vardı, öğretmen de yok zaten. Bizi bir odaya aldılar. İki demir yatak ve bira kutuları içinde ayaklarında su vardı. Bunlar ne dedim, ‘Abla bunlar fare için akrep için bildiğin her şey için’ dedi. Rahmetli Adile Naşit de sinekten bile korkardı. Birbirimiz dürtüp ne geldi diye soruyorduk. Filmi böyle bitirdik. Ben de çok güzel anılar var. Bana dediler ki sen çok dişisin köy kadını olamazsın dediler Arzu Film’den tırnaklarımı kopara kopara aldım. Bence Kibar Feyzo, tam tamına bir başkaldırının filmidir, isyanın filmidir. Ve feodalitenin altında ezilen insanların hikayesidir” dedi.
“2,5 YIL HAPSİM VAR, AĞZIMI ÇOK FAZLA AÇAMIYORUM”
Kibar Feyzo’nun eskimeyen bir film olduğunu ve bugün de aynı heyecanla izlenileceğini söyleyen Müjde Ar, ‘Düzen değişmiş midir. Değişmemiştir. Aynı acımasız devam etmemektedir. Ama ben biliyorum ki, totoliter düzenler insanları ne kadar kul olarak görürlerse görsünler, sonunda yıkılmaya mahkumlardır. Ben KHK’lı değilim ama ben de televizyonda yaptığımız 4 kadın programından ötürü ekranlardan kovulmuştum. İyi ki kovmuşlar. 2.5 yıl da hapsim var ağzımı çok fazla açamıyorum ama aşağı yukarı neler söyleyeceğimi tahmin ediyorsunuzdur. Şimdi benim eşimden dolayı iki tane çok sevdiğimiz torunlarımız var Deniz ve Onur Ercan. Defalarca Kibar Feyzo seyrediyorlar her cumartesi-pazar… Sonra da bana dönüp diyorlar ki ‘yaa babaanne ‘aganın pokunun üstüne pok olir mi?’. Ben de onlara her zaman aynı cevabı veriyorum, ‘Olur hem de çok iyi olur’ dedi. Bu sözleri ise salonda kahkahalara neden oldu. Müjde Ar’a ödülünü Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu verdi.

“HİÇBİR BASKI REJİMİ SÜRMEZ”
Gecede sahneye çıkan ve KHK ile görevlerinden uzaklaştırılan öğretim görevlileri de konuşma yaptı. Müjde Ar’ın eşi Ercan Karakaş’ta sahneye çıkarak akademisyenlere kırmızı karanfil verdi ve elinde kalanları da Müjde Ar’ın üzerine fırlattı.
Ercan Karakaş, ‘Üniversiteden atılmadım ama orada olsaydım mutlaka atılır arkadaşların yanında olurdum. Bir rejim değişikliği var ona gidiyorlar. Büyük Fransız devriminden beri özgürlük-eşitlik-kardeşlik diyoruz. Hiçbir baskı rejimi-totoliter rejim sürmez. Türkiye’de de çok uzun sürmeyecek. Çok kısa sürede bitecek ona inanıyorum. Hocaların bu şekilde atılması adını koyalım ‘faşizim uygulaması’dır, başka bir şey değildir. Bu dönemi de dayanışma ile birlikte hep beraber aşacağımıza inanıyorum’ dedi.
Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival; Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Tek Gıda-İş(TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri, ÇEVBİR, CAPULTV ve Sendika.org tarafından düzenleniyor.
Kaynak: BirGün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu