DünyadanHaberler

Moda endüstrisinin savurganlığından endişe duyan kostüm tasarımcısı Reet Aus, bir daha asla ‘yeni’ malzemelerle çalışmayacağını duyurdu

Moda endüstrisinin savurganlığından endişe duyan Estonyalı kostüm ve set tasarımcısı Reet Aus, bir daha asla ‘yeni’ malzemelerle çalışmayacağını duyurdu.

Reet Aus için her şey 2000’li yılların başında moda alanında yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra girdiği Estonya’daki Von Krahl tiyatrosunda başladı. Endüstrinin savurganlığından endişe duyan Reet, yeni çalışma yöntemleri üzerine çalışmaya başladı.

Yalnızca ellerinde olan kostümleri dönüştüren veya yerel geri dönüşüm merkezlerinden malzeme tedarik eden Reet, Estonya’daki hemen hemen tüm büyük tiyatrolarda çalıştı ve şuana kadar yaklaşık 60 gösteride kostüm tasarımcısı olarak görev aldı.

Birlikte çalıştığı aktörlerin bu durumdan gayet memnun olduklarını söyleyen Reet “Yapabileceğiniz en sürdürülebilir şey, bir şeyi tekrar kullanmaktır” diyor.

Aus, devlet tarafından finanse edilen büyük kuruluşların aksine proje tabanlı tiyatrolarda çalışırken kostümler için malzemeleri geri dönüşüm merkezlerinden, fabrikalardan temin etmek zorunda kaldıklarını söyleyerek; “Sürdürülebilirliği yukarıdan aşağıya veya tam tersi şekilde uygulamak istiyorsanız, gerçekten organizasyonlarla yakın çalışmanız gerekir. Çoğunlukla ilişkilerle ilgili. Yaptığınız şeyi neden yaptığınızı anlayan insanlarla işbirliği yapmadan değişiklik yapamazsınız. “ diyor.

europeantheatre.euda yayımlanan “Our Experiments: Upcycling in Theatre başlıklı söyleşiden çevrilmiştir. Söyleşinin tamamını okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu