Nasıl Bir Tiyatro

Mirza Metin / Nasıl Bir Tiyatro?

“Nasıl tiyatrocularız ki nasıl bir tiyatro istiyoruz?”
Ulusçu-kapitalist devlet aygıtı insanı değil kendini merkeze alıyor. Her iktidar değiştiğinde, iktidarlarca ya da bazı zihniyetlerce devlet, mülkleşmiş bir alana dönüştürülüyor. Böyle olunca da adalet mülkün değil mülk adaletin temeli oluyor. Ki adalet mülkün
temeli olduğunda dahi, adalet ve mülk olguları ulusçu paradigmayla tanımlandığı sürece sorun olmaya devam edecektir. Bu davranış biçimi toplumun bütün organ ve organizmalarına işlemiş durumda.
Tam da bu noktada tiyatro organların ve organizmaların içselleşmiş davranışlarına saldırmalı. Bu saldırı, teatral biçim ve içerikle olduğu kadar tiyatrocuların açığa çıkarmaları ve geliştirmeleri gereken aktivist tavırlarıyla da olmalı diye düşünüyorum.
İstediğimiz tiyatroyu hiç kimse bize vermeyecek! İstediğimiz tiyatroyu biz kuracağız! Bunun için “Nasıl bir tiyatro?” sorusunun bir önceki adımına “Nasıl tiyatrocularız?” sorusunu ekleyerek bir katkı sunmayı daha doğru buluyorum. Yani, “Nasıl tiyatrocularız ki nasıl bir tiyatro istiyoruz?”. Bu durumda daha güçlü eyleme geçebilmek için bir adım geri atıp güç toplamış olacağız. Esasında özeleştirel bir tavrı çağıran bu yaklaşım daha uzun vadeli bir arayışı getirecektir düşüncesindeyim.
Çoğalttığımız soruların sonlarına doğru şu soruyu sormalıyız; “bundan 10 yıl sonra nasıl bir ülkede, kime, nasıl bir tiyatro yapacağız?” Nasıl bir tiyatro? sorusuna onlarca cevap verebilirim. Ki verilen cevapların tümü demokratik bir ülkeyi işaret ediyor, özgür bir geleceği işaret ediyor.
Öyleyse arzulanan ya da özlenen tiyatro ortamını yaratmak için önce tiyatrocuların kendilerine dönüp bakması ve bu arzu ya da özlem için inanç, inat ve donanımla çalışıp bu tiyatroyu kurmaya çabalamalıyız. Özgür bir tiyatro ortamının yaratılma çabası özgür, demokratik, çok dilli, çok kültürlü, sanata önem veren bir ülke yaratma çabasıdır aynı zamanda.
Adaletin ve devletin kimsenin mülkü olmadığı, içinde yaşayanların beraberce ve özgürce yaşadıkları bir ülke…


Bize Destek Olmak İster Misiniz?

Kültür sanat alanında olan bitenleri sizlere sansürsüz olarak ulaştırmak için 6 yıl önce yola çıktık! 6 yıla 37 dergi ve binlerce haber sığdırdık!

Siz de çorbada tuzum olsun diyenlerdenseniz Patreon üzerinden bize destek olabilirsiniz.

https://www.patreon.com/GazeteMustehak


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı