HaberlerYurttan Haberler

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde 10-11 yaşında öğrencileri odaya kapatıp kırbaçla dövdüler!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde, 5. sınıf öğrencilerini odaya kapatıp kırbaçla dövdüler, okul yönetimini ‘beğenmiyorsanız çocuklarınızı okuldan alın’ dedi

Dünya Çocuk  Hakları Haftasında Mimar Sinan Üniversitesi’ne bağlı konservatuarın Orta Öğretim Bale Bölümü’nde eğitim adına dehşet verici bir olay yaşandı. Gazetemize ulaşan bilgiye göre, 15 Kasım günü, yaşları 10 ve 11 olan bale bölümü öğrencileri okul bahçesinde oynarkenlisans öğrencisi “B. K.” tarafından tokat atılarak bir odaya kapatıldı ve ardından kırbaçlanarak dövüldü.
Yaşanılan akıl almaz olay sonrasında okul yönetimi kırbaçla dövülen çocukları sınıfta toplayarak aileleri ile iletişime geçmelerini engellemeye çalıştı. Darp edilen öğrencilerin ilk fırsatta ailelerini aramaları üzerine veliler okula akın etti. Okul binasına girmeleri engellenen veliler ile okul yönetimi arasında çıkan sert tartışmalar sonucunda veliler okula girdi. Okula giren veliler çocuklarını kırbaçla döven B. K’nin hiçbir şey olmamış gibi 6. Sınıf öğrencileri ile derse girmek üzere olduğunu görünce müdahale ettiler ve arbede yaşandı. 
Meydana gelen bu akıl almaz olayın üzerini okul yönetiminin kapatmak istediği iddia edilirken, velilerin ısrarı üzerine ertesi gün bir toplantı düzenlediği gelen bilgiler arasında. Toplantıya 5. sınıf velilerinin yanı sıra, Bale bölüm başkanı, Okul Müdürü, Araştırma Görevlileri ve  Müdür Yardımcısı katıldı.
Öğrenci velileri  ‘Okul yönetiminin çocuklarımızın  maruz kaldıkları bu kabul edilemez şiddet sonucu yaşadıkları travmayı hiçe sayması durumun ne kadar vahim olduğunun göstergesidir. Çocuklar çok korkmakta ve okula gitmek istememektedirler. Çocuklarımızı darp eden kişinin hiçbir şey olmamış gibi elini kolunu sallayarak etrafta dolaşması ve çocuklarımızı tehdit etmeye, onlara korku salmaya çalışması ise anlaşılır gibi değildir’ dediler. 
Veliler, bölüm başkanının konuşmaları sonucunda okulda uygulanan şiddetin ‘sistematik’ olduğunun açıkça ortaya çıktığını ifade ettiler.  Öğrenci velileri, okulda küçük yaş  gruplarına yetkin öğrencilerin mümessil tayin edildiğini, o mümessillerin küçük öğrencilerin disiplininden sorumlu olduğunu, küçüklerin gürültü ya da yaramazlık yapmaları durumunda ise bunun hesabının üst sınıflardan ve mümessillerden sorulacağı yönünde tehdit edildiklerini yani okulda büyüklerin küçükleri ezmesi üzerine bir disiplin sistemi kurulduğunu söylediler.  
Toplantıda Bale Bölüm Başkanı’na ‘Çocuklarımız korku içinde, onların güvenliğini sağlayacak mısınız?’ diye soran velilerin ‘Ben bunu garanti edemem’ cevabını aldıklarını söylendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu