DünyadanHaberler

Mezzo soprano Lori Şen, Lady Diana’nın hayatı üzerine yazılan müzikalde Lady Diana’yı canlandıracak

Mezzo soprano Lori Şen, ABD’de pandemi sonrasında prömiyeri yapılması beklenen ve Lady Diana’nın hayatı üzerine yazılan ‘Queen Of The People’s Hearts’ müzikalinde Lady Diana’yı canlandıracak.

Sağlık önlemleri sebebiyle müzikalin ya eylül ayında, ya da 2021’in ilk aylarında gerçekleşmesi öngörülüyor.

Şen, İtalyanlar tarafından ‘La Diva Turca’ olarak anılan ve sesiyle sınırları aşan opera sanatçısı Leyla Gencer’in ardından yurtdışında alanında isminden en çok söz ettirmeye aday mezzo sopranolardan biri.

Lori Şen, Frostburg State University ve Peabody Preparatory of The Johns Hopkins University’de öğretim görevlisi olarak şan dersleri verirken, bir yandan da performans kariyerini sürdürüyor ve ABD’nin birçok eyaletinde resitaller veriyor. Birlikte sahne aldığı ünlü sanatçılar arasında piyanistler Milena Gligic, Philip Everingham, Alex Chan, Ying-Shan Su ve Alexei Ulitin, violist Kimia Hesabi, gitarist Jeremy Lyons, ve besteciler William Kenlon ve Brian Field bulunuyor.

Fizik eğitiminden mezzosopranoluk kariyerine

Şen, aslında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde fizik okurken vaktinin büyük kısmını fizikten ziyade müzikle geçirince ve üniversitenin ilk yılından beri müzikal tiyatro temsilleri yapmaya başlayınca geleceğe dair kararını net bir şekilde vermiş.

O dönemde Yıldız İbrahimova’dan seçmeli caz vokal, Durul Gence’den de seçmeli caz tarihi dersleri almış, kendi ifadesiyle “fiziğin içinde bile müziği bulmuş.”

ODTÜ’nün ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na şan öğrencisi olarak kabul edilmesiyle birlikte klasik şan eğitimi başlamış. 2012 yılında Fulbright bursiyeri olarak Princeton, New Jersey’de Westminster Choir College adlı müzik okuluna “Vokal Pedagoji ve Performans” üzerine yüksek lisans yapmak üzere kabul edilen Şen’in, daha sonra Maryland Üniversitesi’nde şan üzerine doktora eğitimiyle devam eden Amerika macerası öğrenci vizesiyle başladı.

Lady Diana ile tanışma

Lady Diana’nin ünlendiği yıllarda henüz çocuk yaşta olan Şen’in Prenses Diana’nın kişiliğine ilgi duyması yakın bir tarihe, Pavarotti ile Diana’nın tanışmasının da konu edildiği bir belgesel filmi izlemesine denk geliyor.

euronews Türkçe’ye konuşan Şen, “İlk defa o zaman Lady Diana’nın aslında biraz isyankar bir kişiliği olduğunu, saygı çerçevesindeki inatçılığını, insana verdiği değeri, yardımseverliğini ve biraz da bu nedenlerle kraliyette dışlandığını öğrendim. Birkaç ay sonrasında da müzikalin söz yazarı ve bestecilerinden Angela Knight ile tanıştım ve bana Queen of the People’s Hearts müzikalinden bahsetti. Beklenmedik bir sürpriz ile zevkle ve heyecanla araştırdığım Lady Diana’yi canlandıracaktım” diyor.

Şen, “Sınırlara başkaldırarak kalbinin sesini dinleyen ve içinde bulunduğu koşullara rağmen hayatta hayranlık uyandırıcı bir duruş sergileyen biri” olarak tanımladığı Diana’ya müzikalde duru sesiyle hayat verecek.

Şen’in Lady Diana rolü icin seçilmesi ise tesadüfler zincirinin ve kendisinin elde ettiği başarıların bir sonucu: Maryland Lyric Opera’nın gecen Eylül’deki Cavalleria Rusticana temsilinin provalarında yıllardır Washington National Opera ile çalışan Angela Knight adlı bir soprano ile tanışmış. Knight, Şen’in hem klasik müzik, hem de caz ve müzikal söylediğini duymuş.

Besteci Randal Dewey ile beraber Prenses Diana ile ilgili farklı müzik stillerini birleştiren yeni bir müzikal yazdıklarını ve Nisan ayında da müzikalin prömiyerinin gerçekleseceğini anlatan Knight, Şen’e, “Bütün rolleri verdik, fakat hala Lady Diana’yi arıyoruz. Seni bir dinlemek istiyorum.” dedi.

Şen sonraki süreci adeta yeniden yaşayarak anlatıyor: “Birkaç gün sonra bu vesile ile görüştük ve kendisine kendimi dinlettim. “On gün sonra bütün kast ile bir araya gelip müzikali baştan sona küçük bir seyirci kitlesine sergileyeceğiz. Tepki ölçmek istiyoruz. On günde bu rolü öğrenebilir misin?” dedi. Bu kadar yıl icinde bu kariyer ile ilgili öğrendim ki önünüze gelen bütün performans fırsatlarına, ne kadar zor veya imkansız görünmesine bakmaksızın “Evet! Tabii ki yaparım!” diyeceksiniz, ondan sonra da yemeyip, icmeyip, uyumayip hazırlanacaksınız ve yetiştireceksiniz. On gün içinde bütün şarkıları ve replikleri öğrendim. Bu performanstan sonra rolu bana verdiklerini belirttiler ve kontratı imzaladık.”

Yeni bir öğrenme sürecinden geçen Şen replikleri İngiliz aksanıyla telaffuz etmek zorunda olacağı için İngiliz aksanı çalışıyor.

Kaynak: EuroNews

Başa dön tuşu