HaberlerMisafir SandalyesiYurttan Haberler

Metin Belgin – Atatürk Kültür Merkezi içeriden mi yıkıldı, yoksa dışarıdan mı?

 “Yıkacağız” kararı üzerine alelacele bir gecede Kültür Varlıkları Kurulu tarafından hukuksuz bir şekilde tescili kaldırılan ve geçtiğimiz hafta “ilk kazma”nın vurulduğu Atatürk Kültür Merkezi yıkım çalışmaları hızla devam ederken konuya dair sanatçıların ve sanatseverlerin tepkileri her geçen gün artıyor. 

Son olarak İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Metin Belgin konuya dair düşüncelerini sosyal medya hesabı üzerinden takipçileriyle paylaştı ve “AKM içeriden mi yıkıldı, yoksa dışarıdan mı?” diye sordu.

AKM içeriden mi yıkıldı, yoksa dışarıdan mı?”

Ben AKM’nin emektar akülü sahne aracıyım. Büyük Sahne’de çalışanlar, oynayanlar, dans edenler beni çok iyi tanır. Tiyatronun, operanın, balenin o ağır dekorlarını hep ben çektim yıllarca… Oyuncularda üstümden inmezdi ben soluklanırken; farımı yakıp tur atarlardı sahnede, onların çocuk oyuncağıydım sanki, hey gidi günler hey!
Hep söylentiler, fısıltılar duyuyordum “burası yıkılacak” diye ama inanmak istemiyordum, sanatçılar da inanmıyordu çünkü… Eeee, ben de sanat emekçisi sayılırdım! Üstelik, Koruma Kurulu, kültür varlığı olarak tescillememiş miydi?
Sonra uyuyan bir bakan çıkmış, valla ben onların yalancısıyım, “yıkıcam da, yıkıcam!” diye tutturmuş! Gülüp geçiyordu herkes, aldırmıyordu, ben de akülerimi şarj edip işimi sürdürüyordum.
Hiç unutmuyorum, 2008 yılının 31 Mayıs’ında, Danimarka’dan bir oyun geldi “Operation: Orfeo”… Son çalışmam olduğunu nereden bilebilirdim, oyun bitti, şalter kapatıldı, açılır diye bekledim nafile…
Sonra üst düzey yetkililer dolaşıp duruyordu prova ışıkları altında, tartışıyor, ölçüp biçiyorlardı. Yeniden açılacak umudumu yitirmeden ama artık şarjım bitik bekliyordum. Burayı yapan mimarın oğlu, yeni bir proje geliştirmiş, fuayeye bir kaç cafe yerleştirmiş, bale çalışma katına da lokanta koymuş, yer yerinden oynadı elbette…
Sanatçılar da bölündü, yöneticiler de… Yenilensin mi? Yıkılsın mı? Mahkeme kararıyla proje iptal edildi ve çürümeye terk edildi.
Anlatılacak çok şey var ama başınızı ağrıtmayayım. Kapanmasının üstünden 10 yıl geçti işte! Ne doğru dürüst eleştiri yapıldı, ne de özeleştiri…
Şimdi asıl soruyu sormadan edemiyorum: AKM içeriden mi yıkıldı, yoksa dışarıdan mı? Ben hurdaya giderken, siz de sorun bakalım; hüzün ve timsah gözyaşları içinde…

Ben AKM'nin emektar akülü sahne aracıyım. Büyük Sahne'de çalışanlar, oynayanlar, dans edenler beni çok iyi tanır….

Metin Belgin paylaştı: 23 Şubat 2018 Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu