HaberlerYurttan Haberler

Mert Fırat, UNDP’nin Türkiye’deki ilk İyi Niyet Elçisi olarak atandı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Başka Dilde Aşk ve Atlıkarınca filmlerindeki ve çeşitli TV dizilerindeki rolleriyle geniş bir coğrafyada tanınan, oyuncu Mert Fırat’ı Türkiye’deki ilk İyi Niyet Elçisi olarak atadı.

Ünlü oyuncu bu yeni görevinde, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda farkındalık ve desteği artırmaya odaklanacak. Küresel Hedefler olarak da bilinen bu 17 hedef, yoksulluğu sona erdirme, eşitsizlikle mücadele ve iklim değişikliğini durdurmaya yönelik eylemler için evrensel bir çağrı niteliğinde.
İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında Mert Fırat, “UNDP İyi Niyet Elçisi olarak benim esas görevim, açlığı ve yoksulluğu sona erdirerek ve eşitsizliği ortadan kaldırarak herkes için daha iyi bir gelecek yaratma amacı taşıyan Küresel Hedefler konusunda farkındalığı artırmak olacak. Hepimiz biliyoruz ki, cinsiyet eşitliği sağlanmadan ve iklim değişikliği durdurulmadan, bu hedefleri başarmak mümkün değil” diye konuştu.
Sürdürülebilir Kalkınma alanındaki gönüllü çalışmaları ile de tanınan oyuncu Mert Fırat, kritik sorunlara dikkat çekmek ve insanları değişime dâhil olmaya teşvik etmek için oyuncu ve aktivist olarak UNDP’nin çabalarına destek vermek konusunda kararlı olduğunu belirtti.
BM Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Irena Vojackova-Sollorano: “Mert Fırat ile aynı takımda olmaktan gurur duyuyoruz. Onun enerjisi ve azmi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin aciliyet arz eden ve evrensel mesajını daha yüksek sesle duyuracak. Mert’in desteği Türkiye’de mümkün olduğunca çok sayıda insanın Küresel Hedefler konusunda bilinçlenmesini sağlayacak ve dünyamızın daha yaşanabilir bir yer haline gelmesi yolunda harekete geçirecek” dedi.

UNDP Türkiye ve Mert Fırat

Mert Fırat son yıllarda çeşitli etkinliklerde UNDP Türkiye ile birlikte çalıştı. 2015 ve 2016 yıllarındaki Sosyal Fayda Zirvelerine katıldı ve Ankara’da Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini desteklemeye dönük bir etkinlik olan “Eşitlik İçin Konuş”ta yer aldı.

İyi niyet elçileri

İyi niyet elçileri insani gelişmeye verilen önemi ve bağlılığı paylaşıyor.

İyi niyet elçileri, kendi ülkelerinde ve diğer birçok ülkede herkes tarafından tanınmalarını sağlayan yetenekleri ve başarılarıyla alanlarında zirvedeler.
Sahip oldukları çeşitli ünlere rağmen, yine de, her biri dünyadaki yoksullar için derin endişe duyuyor ve yeryüzünü herkes için daha iyi bir yer haline getirme, dünyayı yoksulluktan kurtarma, HIV/AIDS ile savaşma, çevresel sürdürülebilirliği sağlama, insan haklarını koruma ve kadınların güçlendirilmesi sözünü paylaşıyorlar.
UNDP, diğer BM ajanslarıyla birlikte, bu hedeflerin önemini vurgulamak için, bir dizi gönüllü hizmetlerin ve iyi niyet ya da Gençlik Elçisi görevlerine atadığı göze çarpan bireylerin desteğini sağladı. Onların ünü, insani gelişme ve uluslararası işbirliğinin acil ve evrensel mesajının gücünü arttırarak Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin başarısını hızlandırmaya yardım ediyor.
İyi niyet Elçileri, UNDP’nin kalkınma felsefesini ve bağımsız fırsat programlarını birleştiriyor ve insanları, kendilerinin ve vatandaşlarının hayatlarını iyileştirmek adına harekete geçmeleri için motive ediyor. UNDP’ye bu zorlu görevinde yardım etmek için zaman harcıyor ve insani gelişme mesajını dünyaya taşımak üzere ilk elden bilgi toplamak için gelişmekte olan ülkelere sık sık seyahat ediyorlar.
Mert Fırat, Antonio Banderas, Didier Drogba, Iker Casillas ve Nikolaj Coster-Waldau gibi dünyaca ünlü oyuncular ve sporcuları kapsayan UNDP İyi Niyet Elçileri’nin arasına katılıyor. UNDP İyi Niyet Elçileri’nin tam listesini buradan görebilirsiniz.

Kaynak: UNDP.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu