HaberlerYurttan

Mersin’de onaylanan Kürtçe oyuna Adana’da ‘Uygun görülmemiştir’ denilerek yasak

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda oynanması beklenen “Tartuffe” adlı Kürtçe oyunu Adana Valiliği tarafından “Uygun görülmemiştir” denilerek yasaklandı. Aynı oyuna Mersin Valiliğinden onay gelmişti

Bugün (5 Haziran) Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda oynanması beklenen “Tartuffe” adlı Kürtçe oyunu Adana Valiliği tarafından yasaklandı. Valilik yasak gerekçesi olarak “Uygun görülmemiştir” dedi.

Öte yandan aynı oyun yarın (6 Haziran) Mersin’de sahne alacak. Mersin Valiliğinden oyuna onay geldi.

Belediye zorla Valiliğe yönlendirdi

Yasaklama kararına tepki gösteren organizatör Suat Ekin, olaylarının Kürtçe olduğu için Adana Valiliği’nce yasaklandığını ancak Mersin Valiliği’nin aynı oyuna izin verdiğini söyledi. Ekin, şunları söyledi:

Normalde salon etkinliklerinde valilikten izin almaya gerek yok. Ama CHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü, tiyatro oyunu Kürtçe olduğu için ısrarla bize ‘Valilikten izin alacaksınız, yoksa oynatamayız’ dediler. Yasaklama kararı Kürtçeye olan tahammülsüzlüğün göstergesidir. İzin için Adana Valiliğine başvuru yaptım. Valilik Güvenlik Şubeyi aradı. Onlar da beni arayarak, ‘Oyununuz Türkçe mi, Kürtçe mi?’ diye sordu. Bende, fark eder mi diye sordum. Bana, “Sıkıntı yok. Git, Valilikten kâğıdınızı alın. Orada cevabını alırsınız” dediler. Kâğıda ‘uygun görülmediğinin’ yazıldığını gördüm. Bu durum Kürtçeye olan tahammülsüzlüğün göstergesidir. Bunu kabul etmiyoruz.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Başa dön tuşu