Top 10

Baysan Pamay Mart Top 10

1-5.frankresim1- 5.FRANK-TİYATRO ADAM
Oyun, iki yüzyıl boyunca şiddet, hile ve dolandırıcılıkla dünyaya şekil veren Frank Bankası’nın ironik öyküsünü anlatıyor; ataları kadar acımasız olamayan 5. Frank’ın zayıf yönetimini, kötüye giden banka işlerini, bundan kurtulmak için kurulan büyük planı ve karşılaşılan beklenmedik olaylar sonucunda banka yönetiminin düştüğü trajikomik durumu konu ediyor. Dürrenmatt,’ın sevgi, iyilik, sevecenlik, acıma gibi insana özgü duyguların bütünüyle yok sayıldığı oyunun yönetmeni Fatih Koyunoğlu olup, oyun boyunca oyuncular tarafından canlı olarak yapılan müzikler, seyirciye, gülmecesi bol, keyifli zaman geçirtiyor.
2- ANNEM, OĞLUM VE BEN – TİYATRO PERA
Nesrin Kazankaya ‘nın yazıp yönettiği oyunda olaylar, bir ailenin üç kuşak üyelerinin bir arada yaşadığı bir yılbaşı arifesinde gelişir Oyunda görev alan sanatçılar: Serpil Tamur, Nesrin Kazankaya, Emre Çakman. Oyunda. Ahsen (Serpil Tamur), dul ve mutsuz kızı Handan(Nesrin Kazankaya) ve Asperger sendromlu torunu Bülent(Emre Çakman) ile birlikte yaşamaktadır.. Birbirinden başka tutunacak kimsesi olmayan üç farklı kimliğin uzlaşmaz zorunlu birliktelikleri, zaman zaman çatışmaları da beraberinde getirir. Geçmişin unutulmak istenen anıları, kırık yaşam öyküleri ve psikolojik sorunlar bir yılbaşı akşamını kaosa döndürür.
3 – BAHAR KUAFÖR -TİYATRO İS
Bir kuaför salonu içeride birbirinden farklı 6 kadın: Biri akşama gelin olacak, yanında görümcesi. Bir diğeri zengin ve sabırsız bir kadın saçına fön çektirmek istiyor; ama kuaförün kafası bozuk, içkili ve zor ayakta duruyor. Kuaför kalfası ise arada kalmış, hem müşterileri hem kuaförü idare etmeye çalışıyor. Bir de hayat kadını var, kuaförün komşusu; yeri geliyor zengin kadına, yeri geliyor görümceye sarıyor. Dışarıda ise karışık olaylar var; polis her tarafı gaza, dumana boğmuş. Ama içerdekiler kendi dertleriyle muzdarip. Hepsinin hayatında bişeyler eksik ya da yanlış gidiyor.Oyunda erkekler acımasızca eleştiriliyor.Hilal Kuvvet tarafından kaleme alınan oyunun yönetmeni Sündüz Haşar, oyuncular ise: Derya Cumaoğlu, Seda Çakmaksoy, Elif Nur Kerkük, Hilal Kuvvet, Selin Sevdar, Gülsüm Soydan, Selen Şeşen
4 – BEN NAZIM,YAŞARKEN VE ÖLÜRKEN – 3MOTA OYUNCULARI
Ahmet Cemal ve Onur Bayraktar’ın beraber kaleme aldığı oyun, Nazım Hikmet’i ele alırken, bilindik, alışılagelmiş bakış açılarını, şiirlerini ya da dizelerini içermiyor, bunun yerine Nazım’ın farklı zamanlarını ele alıp, onun bıraktığı izlerin peşine düşerek, özgün bir metinle, herkesin kendine ait Nazım’larını ortaya çıkarmasına öncülük ediyor. Yönetmenliğini Ümit Çırak’ın yaptığı oyunun dekor tasarımı, Barış Dinçel tarafından yapıldı. Tolga Çıklaçiftçi ve Hakan Ummak “Nazım” rolünü üstlenirken, Çağatay Çatal “Anlatıcı” olarak seyirci ile birlikte Nazım Hikmet’in izini sürüyor
5 – BENİM ADIM ANNA-TİYATRO KARAKUTU
Anna’da diğerleri gibi, hayallerinin peşine düşer, yoksul hayatından kurtulma umuduyla İstanbul’a gelir. Özlemleriyle başbaşa, korunmasız, yapayalnız bir kaçaktır artık. Yolculuk genç kızı hiç istemediği bir noktaya getirir. Arzu ve şiddet dolu, tehlikeli bir ortamın içine düşer ve hiç olmaması gereken bir adama âşık olur. Gene de hayat sürprizlerle doludur. Tam kadın satıcısı Torba’nın kölesi olacakken, aşk tüm hayatını değiştirir. Sonrasında ise hiç beklenmedik bir olay gerçekleşir. Bilinen bir hikaye şaşırtıcı bir son, oyundan kafanızdaki sorularla çıkıyorsunuz Egemen Sancak’ın yazıp yönettiği oyunda Erşan Özhim, Hamdi Alp, Ayça Çetin, ve Mevlüt Atış rol alıyor
6 – BİR AŞK SÖYLEMİNDEN PARÇALAR-SANTRAL KUMPANYA
Santral kumpanya, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği tiyatro topluluğu olup. çalışma- larına 2013 Ekim ayında başlamış,. Oğuz Arıcı’nın danışmanlığında Baran Şaşoğlu nun yönettiği oyunda alıntılar Roland Barthes’ın Bir Aşk Söyleminden Parçalar adlı eserinden. İşletme son sınıf öğrencisi Melodi, işletme mezunu işsiz erkek arkadaşı Taner ve konservatuar öğrencisi Gizem ile evini paylaşmaktadır. Durgun yaşamları, Gizem’in yeni erkek arkadaşı Alper’in hayatlarına dahil oluşuyla bir süre hareketlenir gibi olur, sonra yine durulur. Bilgi Üniversitesi Silahtarağa kampüsünde bir anfi de öğrenci koltuk- larında izlediğim oyunun sevimli kahramanlarını Gizem Mercan Ağçal, Süreyya Bursa, Hasan Canberk ve Merve Şen başarıyla canlandırıyor.
7 – DÖRT BACAKLI ŞEY – GALATA PERFORM
Galata perform’un çok önemli”Yeni metin Yeni Tiyatro” projesinin bize kazandırdığı yazarlardan Ersin Karahaliloğlu ilk oyununda “Adem ile Havva hep aramızda” diyor.Fransız yönetmen Emmanuel Daumas’ın yönettiği oyunda Ceren Demirel ve Ercüment Acar rol alıyor. Yazar, kadın erkek ilişkilerini absürt bir kurgu içerisinde uçuk bir dille eleştiriyor. Bir ev, bir kadın, bir adam ve bir masa… Bu dört nokta ‘Dört Bacaklı Şey’i temellendiren ana etmenler. Bir türlü birbirini anlayamayan kadın ve erkek o eve nerden ve nasıl girdiği anlaşılamayan masanın gizemini çözmeye çalışırken sıra dışı bir var oluş sorgulamasının içinde bulurlar kendilerini. Basit bir obje kördüğüm olmuş bir ruh halinin aynasına dönüşüyor ve bunu seyirciyle adım adım gerçekleştiriyor.
8 – İKİ TEK – TE SAHNE
Daha önce Oğuz Atay’ın “ Bir Bilim adamının Oyunu: Mustafa İnan”isimli eserini sahneye uyarlayan Te Sahne nin yeni oyununu Atılım Şahin,Doğu Can, Hüseyin Urcan birlikte yazmışlar. Doğu Can yönetmiş ve de Atılım Şahin ile Hüseyin Urcan rol alıyor. Sekizinci kat sahnesinde önce seyircilerin kıkırdamalarına yol açan sahneler ve yavaş yavaş seslerin kesildiği nefeslerin tutulduğu bir oyun. “Sadece uzaktan bakabildiğimiz iki insanın Fatih ile Erkan’ın hikayesine yanaşmayı deniyoruz.” Bildiğimiz bir hikayenin bence harika anlatımı. Tebrikler TE Sahne
9 – KAPILARIN DIŞINDA – YOLCU TİYATRO
Yolcu Tiyatro nun 2013 sezonunda seyircisi ile buluştuğu ilk oyununu ancak yeni izleyebildim.Hem de ikinci oyunları “Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler “ oyunundan sonra. Wolfgang Borchert tarafından yazılmış ve Ersin Umut Güler tarafından yönetilen oyunda ruhsal ve fiziksel yaralarla savaştan yurduna dönen bir askerin, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamamasının hikayesi anlatılıyor. Animasyonlarla gerçek oyuncuların iç içe geçtiği oyunda, dijital teknoloji bir fon olarak değil, oyunun bir parçası olarak kullanılıyor. Oyuncular Dost Verdi, Müzeyyen Durgun, Yasemin Ertorun, Ersin Umut Güler in, animasyonlar ile interaktif olarak sürekli iletişim halinde oldukları oyun, farklı bir deneyim oldu.
10 – PALTO – OYUN İŞLERİ
8 şubatta Seyri Mesel salonunda izledim PALTO oyununu. Anı defterlerine de 10-PALTOcesaretleri için tebrik ettiğimi yazdım. Seneler önce Engin Cezzar dan sanırım dört kişilik bir kadro ile izlediğim GOGOL un kısa hikayesini bu sefer oyunlaştıran ve oynayan Veysel Şükrü Alankaya. PALTO, varolma çabası içinde yok olan, olanca özverisiyle edindiği paltosunu çaldıran küçük bir memurun (Akakiy Akakiyeviç’in) hikayesini anlatır.Veysel Şükrü Alankaya,hikayede geçen karakterleri tek karakterde buluşturup oyunu da tek mekana indirmiş. Oldukça pratik sahne düzeninde sokak,parti ofis ve terzi dükkanı müzik ve efektler yardımıyla yer değiştiriyor. Alankaya nın oyunculuğu da dikkate değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu